perfect solutions banner

solar storage banner

solar storage banner

nextgen banner

Masdar City – Dünya’nın İlk Sürdürülebilir Eko-Şehri

surdurulebilir eko sehri masdar city makale
Sıfır karbon salınımı yapan, yenilenebilir enerjiler ile gerekli enerjiyi üreten ve hiç atık çıkarmayan sürdürülebilir bir şehir düşünün, imkânsız gibi gözükse de gerçekten böyle bir şehir var.

Enerjisini; güneş panelleri, rüzgâr türbinleri, jeotermal kullanımı gibi yeşil teknoloji ve geri dönüşüm tekniği ile üreten bu şehir deniz suyunu tuzundan arındırarak kullanıma sunacak. Hadi gelin “sıfır karbon, sıfır atık şehri” Masdar Şehri ile tanışalım.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu-Dhabi’nin dışında konumlandırdığı Masdar Şehri, dünyanın en sürdürülebilir kentsel topluluklarından biridir. Kentsel gelişim felsefesi, ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliğin temeline dayanmaktadır. Masdar Şehri, enerji verimliliğini maksimize etmek için enerji tüketimini azaltmayı hedefliyor. Bu; yalıtım teknikleri, düşük enerjili aydınlatma, doğal ışığın en uygun şekilde uygulanması, akıllı sayaç ve cihazların kullanımı ve kentin genel bütün akıllı şebekesiyle etkileşen yönetim sistemleriyle yapılacak. Su verimliliği ise; verimli armatürler, beyaz eşyalar, akıllı sayaçlar, su tarifeleri ve şehir boyunca bitki örtüsünü sulamak için yüksek verimli mikro sulama ile sağlanacak. İlk aşamada kişi başına düşen günlük su ihtiyacının 180 litreye, sonraki aşamada ise 105 litreye düşürülmesi hedefleniyor.

Masdar Şehri, kentsel bir çevrenin daha yoğun nüfusları nasıl daha verimli bir şekilde barındırabileceğini göstermek için pasif ve akıllı tasarımı birleştiriyor. Şehir, en düşük çevresel ayak iziyle en yüksek yaşam kalitesini sunan, ticari olarak yaşanabilir bir şehir olmayı hedefliyor.

surdurulebilir eko sehri masdar city 1

Personal Rapid Transit – PRT (Kişisel Hızlı Ulaşım)

Bu şehirde fosil yakıt ile çalışan arabalar yasaklanmış ve ulaşımın çoğu elektrikli otobüsler, arabalar ve raylı sistemler ile gerçekleştirilecek. Ayrıca bir taksi gibi işleyen elektrikli, otomatik -şoförsüz- Personal Rapid Transit adı verilen araçlarla bilim kurgu filmleri gerçeğe dönüşmüş olacak.

surdurulebilir eko sehri masdar city 2

Atık Yönetimi

Atıkları azaltmak için, şehrin genelinde uygulanan olabildiğince kolay kullanımlı geri dönüşüm programı planlanıyor.

Atıklar dört kısma ayrılacak:

  • Kuru geri dönüştürülebilen atıklar (şişe, kâğıt, teneke)
  • Islak geri dönüştürülebilen atıklar (yiyecek, organik atıklar)
  • Diğer artıklar (ilk iki kategoriye girmeyen herhangi bütün atıklar)
  • Pil ve tıbbi atıkların toplandığı tehlikeli geri dönüştürülebilen atıklar olacak.

Bu atıklar, şehrin bütün evlerinde var olan bütünleşmiş sistemle birbirine bağlanacak. Atıklar toplanıp geri dönüşüm tesislerine gönderilecek, ıslak atıklar peyzaj ve tarım için gübre olacak.

Yenilenebilir Enerji Merkezi

  • Solar PV Santrali

Solar güç sistemi Orta Doğu’nun en büyük fotovoltaik panel sistemi. Ayrıca Masdar şehrinin genel merkez binası ve Masdar Enstitü binalarının üstüne merkezdeki binaların enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere solar paneller yerleştirilmiş.

Masdar Şehri kendi elektriğini sağlamakla kalmayıp, Abu Dhabi’ ye de enerji desteği sağlıyor. Aynı zamanda evlerin çatılarında bulunan panellerle evlerin enerji ihtiyacının %15’ini karşılıyor.

surdurulebilir eko sehri masdar city 3

  • Rüzgâr Kulesi

Sıfır enerjiyle rüzgârı yakalayıp yer seviyesine indiren doğal klima etkisi yaratan rüzgar kulelerinin üst kısmında birbirlerine paralel çok sayıda rüzgarı kulenin boru şeklindeki ana gövdesinin içerisine yönlendirecek şekilde yerleştirilmiş paneller bulunuyor. Kulenin alt kısmı ise tamamen açık, böylelikle paneller sayesinde yönlendirilen rüzgâr, kulenin gövdesindeki boru yardımıyla Masdar Şehri sokaklarına yayılıyor. Ortadoğu’nun yakıcı sıcağında hiç enerji harcamadan şehri serinletebiliyor.

surdurulebilir eko sehri masdar city 4

surdurulebilir eko sehri masdar city 5Yeşil Bina Prototipleri

  • Eko-Villa Prototipi

405 metrekarelik Eco-Villa, Abu Dabi'deki benzer büyüklükteki bir villaya göre yaklaşık yüzde 72 daha az enerji ve yüzde 35 daha az su kullanıyor ve yılda tahminen 63 ton karbondioksitin yerini alıyor. 87 adet çatı üstü güneş paneli ile tam olarak donatıldığında, dört yatak odalı mülk, ulusal şebekeye 40.000 kWh kadar elektrik sağlayabilir.

 

surdurulebilir eko sehri masdar city 6

  • Saint-Gobain Multi-Comfort Ev

Saint-Gobain'in Multi-Comfort Home, şirketin yapılı çevrede sağlığı ve refahı iyileştirmeyi amaçlayan patentli teknolojisini gösterecek. Multi-Comfort felsefesine göre, daha rahat evler daha mutlu ve daha üretken insanlar yapar ve sonuç olarak daha sürdürülebilirdir.

 

Masdar Şehri, sürdürülebilir şehirlere en iyi örnek. Bizler ise zorunda kalmadan sürdürülebilir ve çevreci bir yaşam sürmeye başlamalıyız. Çünkü son ana kadar beklersek sonuçları ağır olabilir. Ayrıca Masdar şehri, dünyayı daha yaşanabilir yapmak için atılmış büyük bir adım. Tüm dünyada bu tarz adımların atılması ve yaygınlaşması dileğiyle…

Unutmayalım ki, yarının dünyasını şimdiden alacağımız ve gerçekleştireceğimiz kararlar ile yazabiliriz…

 

Yazar: Elif Naz COŞKUN

 

Tüm güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin...
sosyal medya facebooksosyal medya instagramsosyal medya linkedin


sosyal medya twitter
sosyal medya telegramsosyal yousosyal meyda bip
 

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo