bulut akademi 2021 1

cevre kazanci haziran 2021

Biyoenerji çevre dostu mu?

Çok
5 yıl 9 ay önce #3460 Yazan: tutevcevre
Biyoenerji çevre dostu mu?, tutevcevre tarafından oluşturuldu
Biyoenerji çevre dostu mu?

Fosil yakıtların çıkarılması her geçen gün daha da zorlaşmıştır. Maliyetin artması ile birlikte insanlar farklı enerji kaynaklarına yönelmektedirler. Bunlardan birisi hatta en önemlisi biyoyakıtlardır. Peki bu biyoyakıtlar ne kadar masum?
Gıda ihtiyacının her geçen gün arttığı bir gerçek. Son 11 yıl­da dün­ya­da gı­da fi­yat­la­rı yüz­de 92 ora­nın­da ar­tar­ken, ay­nı za­man di­li­min­de Tür­ki­ye­’de yüz­de 172 ora­nın­da art­tı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) yaptığı çalışmalar gösteriyor ki, tarımda üretimin artması, orman arazilerinin azalması anlamına geliyor. Orman arazilerinin bilinçsiz bir şekilde tarıma açılması, karbondioksit salınımını arttırıyor. Daha vahim bir durum ise biyoyakıt olarak kullanılan bitkilerin (mısır, palmiye, darı vs.) üretimi arttıkça yağmur ormanlarının sayısının azaldığı gözlenmektedir. Biyoyakıt talebinin bu denli fazla olması, üreticileri de daha fazla üretime sürüklüyor. Biyoyakıtın daha hızlı ve daha kolay elde edilmesini sağlayacak bitkileri üretmek üreticilerin de işine geliyor. Bitkisel atıklardan elde edilen her türlü yakıt tabi ki bir geri kazanımdır. Bizim bahsetmek istediğimiz konu, biyoenerjinin kullanımındaki oran. Yani ülkenin yakıt ihtiyacının ne kadarlık bir kısmı biyoenerji ya da biyoyakıt ile karşılanacak.
Biyoyakıtlar tamamen çevreye zarar veriyor diyemeyiz ancak bu yakıtların enerji pastasındaki payları hangi oranda olmalıdır? Avrupa Birliği(AB) biyoyakıt kullanımını teşvik etmesine rağmen bununla ilgili bir oran belirlememiş. Biyoyakıt üretiminin kontrolsüz bir biçimde artmasını, sadece orman arazilerine değil, toprak, su ve biyolojik çeşitlilik üzerindeki etkilerin yanı sıra sera gazı emisyonları da dahil olmak üzere bir çok konuda ele alınması gerekmektedir.
Maalesef enerji üretiminde yapılan yanlışlıklar çevreye etkisini kötü bir şekilde gösteriyor. Umarız bu konuda da ‘Ben yaptım oldu’ anlayışı bırakılarak, sadece siyasi iradelerin değil, konunun gerçek uzmanlarının da görüşü alınarak çözüm üretilir.

SİNAN TEKİN.
YÜK. MÜH.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN
yeni.tutev.org.tr/biyoenerji-cevre-dostu-mu/

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Destekleyenler

Welcome in the demo