bulut akademi 2021 1

taksim danismanlik

taksim danismanlik

ozbay osgb

Coğrafi Bilgi Sistemi - Geographic Information System ( GIS )

Çok
12 yıl 3 ay önce #187 Yazan: cevremuhendisi
Coğrafi Bilgi Sistemi - Geographic Information System ( GIS ), cevremuhendisi tarafından oluşturuldu
Coğrafi Bilgi Sistemi - Geographic Information System ( GIS )

Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) : Dünya üzerindeki karmaşık sosyal, ekonomik, çevresel vb. sorunların çözümüne yönelik mekana/konuma dayalı karar verme süreçlerinde kullanıcılara yardımcı olmak üzere, büyük hacimli coğrafi verilerin; toplanması, depolanması, işlenmesi, yönetimi, mekansal analizi, sorgulaması ve sunulması fonksiyonlarını yerine getiren donanım, yazılım, personel, coğrafi veri ve yöntem bütünüdür.

CBS, genel bir kavram olup; çeşitli kullanım alanlarına ve tematik konulara yönelik olarak geliştirilen CBS uygulamaları vardır. Bu CBS uygulamaları, Kent Bilgi Sistemi, Orman Bilgi Sistemi, Karayolları Bilgi Sistemi, Arazi Bilgi Sistemi, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi, Lojistik Bilgi Sistemi, İç Güvenlik Bilgi Sistemi, Araç İzleme Bilgi Sistemi, Trafik Bilgi Sistemi, Kampüs Bilgi Sistemi, Deprem Bilgi Sistemi, Harita Bilgi Sistemi, vb. şekilde adlandırılırlar.

CBS, kavramsal bir sınıflamada hiyerarşik olarak öncelikle Sistem, sonra Bilgi Sistemi kategorisi altında yer alır. İşlevsel bir sınıflamada ise CBS, öncelikle Teknoloji, sonra Bilgi Teknolojisi altında yer alır.

Coğrafi Bilgi Sistemi, coğrafya, haritacılık ve bilgisayar bilimleri ile ilgili bir teknoloji olup Coğrafi Veri Altyapısı bileşenlerinden Bilgi Teknolojileri kapsamında yer alır.

Kullanım Alanları

CBS teknolojisi bilimsel araştırmalar, kaynak yönetimi, varlık yönetimi, arkeoloji, çevresel etki değerlendirmesi, kentsel planlama, kartografya, kriminoloji, coğrafi tarih, pazarlama, lojistik, maden haritalama, haritacılık ,tarım ekili tarım alanlarının tespiti ve toplam mahsülün hesaplanması,askeri uygulamalar ,hava,deniz ve kara trafiği izleme araç takip sistemleri,meteoroloji,arama kurtarma ve diğer amaçlar için kullanılabilir. Örneğin, CBS doğal afetlerde acil müdaheleleri kolaylaştırmak için hesaplamalar yapmaya olanak tanır. CBS yeni sulak alanların bulunmasında ve bu alanların korunmasında kullanılabilir. CBS bazı şirketler tarafından avantaj sağlaması amacıyla yeni pazar alanları bulmak için kullanılabilir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
9 yıl 3 ay önce #2019 Yazan: gizem
gizem tarafından Coğrafi Bilgi Sistemi - Geographic Information System ( GIS ) konusunda yanıtlandı
CBS eğitimini çevre mühendisleri alabiliyor mu? eğer alabiliyorsak kocaeli içinde hangi kursları tercih edelim?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Destekleyenler

Welcome in the demo