bulut akademi 2021 1

taksim danismanlik

ozbay osgb

bulut akademi 2021 1

Dünya Çölleşme Atlası: Önlem alınmazsa 2050’de toprağımızın yüzde 90’ını kaybedebiliriz

dunya collesme atlasi 2018haberAvrupa Komisyonu bilim servisi, yeryüzünün yüzde 75 oranında çölleşme ve bozulma ile kangrenleştiğini belirtti.

Ciddi önlemler alınmazsa 2050’de bu oran yüzde 90’a çıkabilir. Bilim insanlarının bu tespiti, Dünya Çölleşme Atlası’nın yeni versiyonunda yer aldı. Atlas, Haziran sonunda Avrupa Birliği’nin (AB) Ortak Araştırma Merkezi tarafından yayınlandı.

Buna göre, Dünya’da her yıl 4 milyon metrekareyi aşkın toprak bozuluyor. Bu da Avrupa Birliği topraklarının yarısına denk geliyor. Bozulma özellikle Afrika ve Asya’da yoğun bir şekilde yaşanıyor.

Çölleşme ve toprağın tahribatının, özellikle rekolte üzerinde sonuçları olacak. 2050 yılına kadar rekoltenin yüzde 10 oranında düşebileceği belirtiliyor. Buna karşın dünya nüfusu artıyor ve tüketim biçimleri değişiyor. Nüfus artışı ve tüketim biçimlerindeki değişiklik olguları, doğal kaynakları da doğrudan etkiliyor.

Sadece Avrupa Birliği içerisinde toprağın bozulmasının maliyeti, yılda 10 milyar Euro olarak değerlendiriliyor. Bilim insanlarına göre 2050 yılına kadar yaşanan göçlerden 700 milyon kişi etkilenecek. Avrupa Komisyonu, acilen düzenleyici önlemler almak gerektiğini düşünüyor. İncelenen çözümler arasında, mevcut tarım işletmelerinin randımanın arttırılması, vejetaryen besin rejimlerinin kabulü veya gıda israfının azaltılması yer alıyor. 

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo