bulut akademi 2021 1

taksim danismanlik

taksim danismanlik

ozbay osgb

Son 44 senenin en kurak yılını yaşıyoruz!

susuzluk-tehdidi-2018haberTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, noktasal olarak yapılan kuraklık analizlerine göre, meteorolojik olarak, 2016-2017 tarım yılının son 44 yılın en kurak yılı olduğunu söyleyerek, “Barajlarda doluluk seviyesi azaldı. Her ne kadar halen tarımsal kuraklık boyutuna gelmese de önümüzdeki aylarda beklenen yağışların olmaması ve sıcaklıkların normallerin üzerinde gerçekleşmesi durumunda meteorolojik kuraklığın yanı sıra tarımsal kuraklık riski de artacaktır” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün pek çok noktada yaptığı kuraklık analizlerine göre, 1 Ekim 2016’da başlayan ve 30 Eylül 2017’de sona eren 2016-2017 tarım yılının, analiz noktalarında, meteorolojik olarak son 44 yılın en kurak dönemi olduğunu duyurdu.

Şemsi Bayraktar, Ekim, Kasım, Aralık 2017’de Şanlıurfa, Mardin ve Gaziantep illerinin bir bölümünde son 67 yılın en kurak döneminin yaşandığını vurguladı. Bayraktar, bu bölgelerin Mardin’in batısı, Şanlıurfa’nın güney batısı, Gaziantep’in güneydoğusu olduğunu, Şanlıurfa’nın hemen tamamında, Mardin’in büyük bölümünde, Diyarbakır’ın güneyinde, Gaziantep’in güneyi ve doğusunda da şiddetli kuraklık görüldüğüne dikkat çekti.

Aralık’ta normalin üzerinde yağış Marmara ve Karadeniz’de TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Aralık ayında yağışların genel olarak normalinden ve 2016 yılı Aralık ayı yağışından az olduğunu belirtti. Ülke genelinde Aralık aylarında yağış normalinin 78.3 milimetre (mm), 2016 yılı Aralık ayı yağış miktarının ise 81.1 mm’yi bulduğunu vurgulayan Bayraktar, 2017 Aralık ayı yağış miktarının 55.4 mm’de kaldığına dikkat çekti. Bayraktar, 2017 Aralık ayı yağışlarında normale göre yüzde 29.2, 2016’nın Aralık ayına göre ise yüzde 31.7 azalma gözlendiğini duyurdu.

Aralık 2017’de yağışlarda Marmara ve Karadeniz Bölgesinde normale göre artış, Doğu Anadolu Bölgesinde normali civarında, diğer bölgelerde normale göre azalma görüldüğünü belirten Bayraktar, “Normale göre en fazla azalma yüzde 73.7 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde meydana gelirken, bu bölgeyi yüzde 47.6 ile Akdeniz Bölgesi, yüzde 33.5 ile İç Anadolu Bölgesi, yüzde 30.3 ile Ege Bölgesi izledi. Marmara Bölgesinde yağışlarda normale göre yüzde sekiz oranında, Karadeniz Bölgesinde yüzde 7.9 oranında artış oldu. “2016 yılında kış kuraklığının yaşandığı İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, hem 2016 hem de 2017 yılında iki yıl arka arkaya Aralık ayı yağışlarının normalinin altında olması, hububatta kış kuraklığı riskini artırmaktadır.

“2017-2018 yılı tarımsal üretim ve pazarlama dönemi Ekim ayı itibariyle başlamıştır. Yeni üretim sezonunun başladığı Ekim ayından itibaren üç aylık kümülatif yağışlara bakıldığında genel olarak yağışlarda normaline göre azalma görülürken, yağışlar, 2016 yılı Ekim, Kasım, Aralık yağışlarının üzerinde gerçekleşti. “Ekim, Kasım ve Aralık ayları kümülatif yağış 163.2 mm, normali 199.4 mm, 2016 yılı aynı dönem ortalaması ise 148.4 mm’dir. Üç aylık yağışlarda normale göre yüzde 18.2 azalma, 2016 yılına göre ise yüzde 10 artış gözlendi.

“Kümülatif yağışlarda Ekim, Kasım, Aralık aylarında, Marmara Bölgesinde normalleri civarında yağış görülürken, diğer bölgelerde azalma gerçekleşti. Normale göre en fazla yağış azalması yüzde 57.8 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görülürken, bu bölgeyi yüzde 23.4 ile Doğu Anadolu Bölgesi, yüzde 19.8 ile İç Anadolu Bölgesi, yüzde 19.6 ile Ege Bölgesi, yüzde 14.8 ile Akdeniz Bölgesi, yüzde 8.2 ile Karadeniz Bölgesi izledi” dedi.

“Aralık’ta beklenen yağış gerçekleşmedi”

Bilindiği üzere 2016 yılı Ekim ve Kasım ayları kümülatif yağış azalmasının 1980 yılından buyana görülmemiş düzeyde gerçekleştiğini hatırlatan Bayraktar, şu bilgileri verdi: “1980 yılından itibaren en fazla yağış azalması 1982 ve 1999 yıllarında 72 mm olarak gerçekleşirken, 2016 yılı Ekim, Kasım kümülatif yağışları 66.7 mm ile bu yılların da gerisinde kalmıştı. 2016 yılının kış kuraklığının ardından 2017 yılında tüm bölgelerde Ekim, Kasım ayları yağışları, 2016 yılının üzerinde olmuştur.

Özellikle 2016 yılı kış kuraklığının hububatta hasada da yansıdığı İç Anadolu Bölgesinde bu yıl yağışların 2016 yılına göre yüzde 100’ün üzerinde artması ekim sonrası hububat için iyi olmuştur. Ancak, Aralık ayında beklenen yağışın gerçekleşmemesi çıkışların ve hububatta gelişimin yavaşlamasına yol açtı. "Ülke genelinde birinci ürün kışlık hububat ekimi genel olarak Kasım ayı itibariyle tamamlandı. Erken ekim yapılan alanlarda çıkışlar gerçekleşti. Aralık ayında bitkinin ihtiyacı olan yağmurun ve özellikle kar yağışlarının olmamasıyla ekili alanlarda stres yaşanmakla birlikte bu aylarda gerçekleşecek yağışlar tarımsal kuraklık riskini azaltacaktır.

Bu aydan itibaren beklenen kar yağışlarının olması ve hububatta verimi etkileyen bahar yağışlarının da normalleri civarında gerçekleşmesi durumunda tarımsal üretimde ülke genelinde kuraklığa bağlı bir azalma olmayacaktır. "Bu aylarda ve ilkbaharda yeterli yağış alınamaması durumunda özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde sıkıntı görülebilir. Kuraklık nedeniyle bu bölgede, başta buğday olmak üzere hububat ile kırmızı mercimek üretiminde rekolte kayıpları yaşanmasından endişe duyuyoruz.”

Barajlarda doluluk seviyesinin de azaldığını belirten Bayraktar, “her ne kadar halen tarımsal kuraklık boyutuna gelmese de önümüzdeki aylarda beklenen yağışların olmaması ve sıcaklıkların normallerin üzerinde gerçekleşmesi durumunda meteorolojik kuraklığın yanı sıra tarımsal kuraklık riski de artacaktır. Bugünden planlamalar buna göre yapılmalı, arka arkaya kuraklık yaşayan çiftçilerin tarımsal faaliyetten kopmaması için gerekli önlemler alınmalı, olası bir kuraklık durumunda çiftçi kayıpları telafi edilmelidir” dedi.

Gediz Ovası'nda susuzluk tehdidi

DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, Manisa'da barajların doluluk oranlarıyla ilgili bilgi verdi. Sıkıntılı bir durum yaşandığını söyleyen Eker, özellikle Gediz Ovası'nın can damarı olan Demirköprü Barajı'nda su oranının yüzde 1.7'ye düştüğünü belirtti.

Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, Manisa'da barajların doluluk oranlarıyla ilgili bilgi verdi. Sıkıntılı bir durum yaşandığını söyleyen Eker, özellikle Gediz Ovası'nın can damarı olan Demirköprü Barajı'nda su oranının yüzde 1.7'ye düştüğünü belirterek, "Hep beraber dua edeceğiz. Hakikaten 2017 yılı 44 yılın en kurak yılıydı. Geçen sene sıkıntıyı çok hissetmedik. Çünkü daha önceki akımlardan depolarımızda bir suyumuz vardı. O kurak yılı geçirdik. 2018'de de maalesef yağışlar iyi gitmiyor" dedi. DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Manisa'daki barajların doluluk oranlarıyla ilgili bilgi verdi. Barajlarda sıkıntılı bir durum yaşandığını belirten Eker, şunları söyledi: "Marmara Gölü, yüzde 24.4 oranında bir doluluğu var. Avşar Barajı yüzde 10.8, Buldan Barajı yüzde 12.6 oranında. Demirköprü maalesef çok ciddi bir sıkıntıda, 1.7 civarında bir doluluk oranı var. Demirköprü Barajı, Gediz Ovası'nın can damarı, tüm suyun geldiği yer. 1 milyar metreküp sulama depolaması olan bir tesis. Şu anda 250 milyon metreküp bir ölü hacmi var. Yani çok ciddi bir sıkıntı var. Geçen sene Demirköprü Barajı'nın doluluk oranı yüzde 22 civarındaymış. Demirköprü Barajı maalesef Gediz Ovası'ndaki sulamalar için ciddi bir sıkıntı. Gördes Barajı malum. Zemindeki problemlerden dolayı bir kere boşaltılmıştı. Geçen sene sıfırdı zaten. Şuan itibarıyla yağışlarla birlikte yüzde 5.6 civarına geldi. Durumumuz bu şekilde. Hep beraber dua edeceğiz.

Hakikaten 44 yılın en kurak yılıydı. Geçen sene bunu çok hissetmedik. Çünkü daha önceki akımlardan depolarımızda suyumuz vardı. O kurak yılı geçirdik. Şimdi 2018'e geldik. 2018'de de maalesef yağışlar iyi gitmiyor. Kışın ortasındayız. İnşallah bundan sonra da yağışları aldığımızda belli bir yere geliriz ama sürekli dikkat etmemiz gereken, sürekli tasarruf edilmesi gereken bir durumumuz var." Barajların doluluk oranının çok iyi durumda olmadığını vurgulayan Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer de "Zaten rakamlar kendini gösteriyor. Kışın ortasında sayılırız, daha önümüzde ilkbahar var. İnşallah bu kadar kötü olmaz" dedi. Kentte geçen yıl yüzde 40 doluluk oranına sahip olan Marmara Gölü yüzde 24.4'e, Avşar Barajı yüzde 17.8'den yüzde 10.8'e, Buldan Barajı yüzde 24.3'ten yüzde 12.6'ya, Sevişler Barajı yüzde 81.2'den yüzde 58.8'e, Demirköprü Barajı yüzde 22.3'ten yüzde 1.7'ye, Güneşli Barajı ise yüzde 80'den yüzde 48.3'e düştü.

SULAMADA YAP- İŞLET- DEVRET MODELİ

Manisa'daki yatırımlarla ilgili bilgi veren Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, ülkede ilk kez DSİ'nin yatırımlarında da yap-işlet-devret modelinin uygulanacağını söyledi. Kelebek Barajı inşaatının yüzde 70 oranında tamamlandığını kaydeden Eker, "Bu yılın ortalarına doğru barajı bitirmeyi hedefliyoruz. Türkiye'de Devlet Su İşleri tarafından buranın sulama projesi yap-işlet-devret modeliyle yapılacak. Fizibilite çalışması yapılıyor. İhaleye açılacak, teklifler değerlendirilecek. Sulama birlikleri yerine bu sulama çalışmalarını inşaatı yapanlar işletecek. Vatandaşlar da ücretlerini alacak. Bunun bir yatırım bedeli var, geri dönüşü kaç yılda olacak bilemeyiz. Sulamalarla ilgili çok fazla yatırım var. Böyle olunca işler daha hızlı bitecek. Bu başarılı olursa bir model olacak. Belki diğer projelerde de bu yol izlenecek" diye konuştu.

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo