bulut akademi 2021 1

taksim danismanlik

taksim danismanlik

ozbay osgb

TÜDEF Başkanı Atak: Termik santral tüm Eskişehir'i hasta edecek

tudef-termik-santral-eskisehir-2018haberTÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Hasan Atak, Alpu Ovası'na yapılması planlanan termik santralin tüm Eskişehir'i hasta edeceğini söyledi.

Hasan Atak, termik santralden salınacak olan kirletici gazların, özellikle kükürt dioksit, azot oksitler, ağır metaller, dioksinler ve ince parçacıklı maddelerin çevreye yayılarak akciğer, kalp ve damar ve kanser hastalıklarına neden olduğunun bilindiğini anımsattı. Ata, " Alpu İlçesi Eskişehir'e en yakın ilçelerden birisi, kent merkezine sadece 32 kilometre, merkez ilçe Tepebaşı'na ise 25 kilometre mesafede. Burası tarım yapılan geniş bir ovaya sahip olan Türkiye'nin tarımsal sit alanı ilan edilen 141 ovasından birisi. Sadece kentin değil bölgenin önemli bir tarım alanı, buğday üretimi yapılan verimli bir bölgesi.Bu bölgeye bir termik santral açılması yalnızca Alpu ve Eskişehir halkını değil, doğuda Beypazarı, Polatlı, güneyde Afyon, Batı da Uşak Kuzeybatı da Bursa, Kuzey'de Düzce ve Bolu'ya kadar bir çok kenti de olumsuz etkileyecektir.'Avrupa'nın Kara Bulutu' raporunda kömürlü termik santrallerden yayılan kirleticilerin yüzlerce kilometre karelik alanda etkili olduğu ortaya çıktı. Yalnızca 2013 yılında kömürlü termik santrallerden kaynaklanan hava kirliliği Avrupa'da 22 bin 900 ölüme ve 62.3 milyar Euro sağlık maliyetine neden oldu" dedi.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ VE KANSER ARTACAK

TÜDEF Genel Başkanı Hasan Atak, Hasan Atak, termik santrallerin açılması için halkı aldatmaya yönelik bazı çalışmaların yapıldığını, bunların 'bölgenizde işsizlik var sizi işe alacağız' diye insanları kandırdığını öne sürerek termik santrallerin yaratacağı çevre ve sağlık felaketinin geçmiş tecrübelerle sabit olduğunu belirtti. Atak konuşmasını şöyle sürdürdü: "Termik santraller kalitesiz linyit kömürleri kullanıldıkları için çevre kirliliğine neden olmaktadırlar. Termik santrallerin bacalarından çıkan kükürt, azot ve karbon oksitleri havada su buharı ile birleşerek asit yağmurlarını oluşturmakta, asit yağmurları ise bitkilerin yeşil kısımlarını yakmaktadır. Yatağan Termik Santrali bu şekilde 400 bin dekarlık kızılçam ormanın ortadan kalkmasına sebep olmuştur. Gökova Termik Santrali'nden çıkan gazlar 1800-1900 metre yükseklikte Bey Dağları'nı etkilemiştir. Çevredeki köylerde tarım ürünleri zarar görmüştür. Termik santraller soğutma, buhar elde etme ve temizleme gibi çeşitli amaçlarla su kullanmakta ve tüm bu işlemler sonucunda tonlarca atık su oluşturmaktadırlar. Atık sular ne kadar işlemden geçirilirse geçirilsin çevre kirliliğine yol açmaktadır. Çünkü sonuç olarak bu sular ya toprağa ve yer altı sularına ya da bir şekilde denize ulaşmaktadır. Bu santrallerden çıkan maddeler, içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkileyerek, anormal doğumlara sebep olacak, gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltacak ve çıkan küller de var olan radon gazı kanser vakalarında büyük bir artışa neden olacaktır. Yine santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturduğu için yağmurla birlikte suyun ve toprağın kimyasal yapısı da bozulacaktır. Bu nedenle termik santrallerin olduğu bölgelerde tarım ve hayvancılıkla ilgili tüm faaliyetler zarar görecek ve zamanla bitme noktasına gelecektir."

DÜNYA KAPATIYOR BİZ AÇIYORUZ 

Dünyada 23 ülke, eyalet ve şehir, aşamalı olarak 2030'a gelindiğinde tamamen kömürü terk edecekleri eylem planlarını hazırladığını söyleyen Atak, "Avusturya 2020 yılına kadar kömürlü yakıt kullanımından vazgeçecek. Hindistan ve Çin de kömürlü termik santral planlarını görünür şekilde azaltmaya başladılar. Ülkede 54 santral kapatıldı. ABD Başkanı Trump, 2025 yılına kadar tüm kömürlü termik santrallerin kapatacağını dünyaya duyurdu. Fransa 2023 yılına kadar 5 kömürlü termik santralini kapatacağını; Almanya, Portekiz da 2030 yılına kadar kömürlü termik santralden vazgeçeceğini açıkladı. Belçika 2016 'da son kömürlü termik santralini kapattı. Bu veriler gösteriyor ki bütün Avrupa ve Dünya ülkeleri kömürden enerji üreten santrallerinden vazgeçerken biz neden hala termik santral kurmak için ısrar ediyoruz" diye konuştu.

TERMİK SANTRAL YERİNE RÜZGAR VE GÜNEŞ ENERJİSİNDEN YARARLANILMALI

Hasan Atak; rüzgar ve güneş enerjisi gibi sağlığa ve çevreye hiçbir zararı olmayan temiz enerji kaynaklara yönelmenin önemine değinerek şöyle devam etti: "Oysa rüzgar ve güneş gibi enerji türlerinden yararlanmak için de ülkemiz coğrafi olarak çok uygun bir konumundadır. Rüzgar enerjisinin yakıtı rüzgar, güneş enerjisinin yakıtı da güneştir. Bunlar bedava yakıtlar olup pratik, tükenmez, dünyanın her yerinde kullanılabilir, yenilenebilir yakıtlardır. Termik santrallere yapılacak yatırımlar aslında rüzgar ve güneş enerjisine yapılmalıdır. Her iki enerji türünün de termik santrallerin tersine çevreye ve sağlığa hiçbir olumsuz etkisi yoktur."

Kaynak: DHA

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo