artemis banner nisan 2020

Pamukova'da tarım arazisine atık döken kişiler suçüstü yakalandı

pamukovaatik2016haberSAKARYA'nın Pamukova İlçesi'nde bir enerji firmasına ait kamyon tarım arazisine tehlikeli olduğu iddia edilen atıkları dökerken jandarma ekiplerince suçüstü yakalandı. Sık sık zehirli atıklarla gündeme gelen Pamukova da daha öncede bölgeden 1 ton 250 kg zehirli atık çıkarılmıştı.  

Pamukova İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri Gökgöz Mahallesi'nde tarım arazisine tehlikeli atık döküldüğü ihbarı üzerine bölgede inceleme başlattı. İddialara göre bir enerji firmasına ait kamyon sürücüsü 32 yaşındaki Fatih M.M. ve 47 yaşındaki Adem A., 54 KR 425 plakalı kamyonla atık maddeleri dökerken jandarma ekiplerince suçüstü yakalandı.

Jandarmanın haber vermesi üzerine sevk edilen Sakarya Büyükşehir Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Pamukova Belediyesi Zabıtası ile Sakarya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri yaptıkları incelemede tehlikeli olduğu değerlendirilen atıklardan 9 kamyon atık maddeyi aynı yere döküldüğünü tespit etti. Kamyonun ait olduğu enerji firması yetkilileri aracın kendilerine ait olduğunu ancak, atık maddelerinin kendilerine ait olmadığını ifade ederek atık maddelerin Pamukova Gökgöz Mahallesi'ndeki araziye dökülmesinden kendilerinin bilgisi olmadığını ifade ettiler.

Atık maddeleri getirdiği öne sürülen Adem A. ise, atık maddelerin firma ile alakası olmadığını, firmanın Pamukova'da bir fabrikanın atık maddelerini almaya geldiğini, kamyon boş gelirken, kamyon şoförüne kendisine ait atık maddeleri Pamukova Gökgöz Mahallesi'ne götürmesini istediğini, kabul etmesi üzerine Adapazarı’ndan atık maddeleri yükleyerek getirdiklerini atıkların zararlı olmadığını ifade etti.

Jandarma atık maddelerin döküldüğü arazi sahibi ve atık maddeleri araziye döken Adem A ve Fatih M.M hakkında yasal işlem başlattı. Pamukova Gözkgöz Mahallesinde tarım arazisine dökülen atıkların tehlikeli madde içerip içermediği alınan numunelerin TÜBİTAK’ta incelenmesinden sonra belirlenecek.

DHA

Pin It

Destekleyenler