bulut akademi 2021 1

cevre kazanci agustos

Avustralya'dan Karbon Vergisi

karbonvergisiAvustralya'da parlamentonun alt kanadı tartışmalı karbon vergisine ilişkin düzenlemeyi kıl payı farkla onayladı.
Düzenleme, 72 ret oyuna karşılık 74 kabulle geçti. Düzenlemenin gelecek ay parlamentonun üst kanadında yapılacak oylamada da kabul görmesi bekleniyor. Karbon vergisi yürürlüğe girerse ülkede çevreyi en çok kirleten 500 şirket, çevreye yaydıkları her ton karbondioksit için ceza ödeyecek.
Tarım ve ormancılık sektörleri ise vergiden muaf tutuluyor. Çevreyi en fazla kirletenlere ceza getirilirken 2020 yılına dek ülkenin ürettiği karbondioksit miktarının 159 milyon ton azaltılması hedefleniyor. Parlamentoda tartışmaya sunulan karbon vergisinin 1 Temmuz 2012'den itibaren yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Yasayla üç yıl sonra da salımların azaltılması için konan limiti aşanların, bunu dengeleyebilmesini kolaylaştırmak amacıyla oluşturulan karbon piyasasına geçiş hedefleniyor.

Son genel seçimde tek başına hükümet kuracak çoğunluğu kazanamayan Julia Gillard, Yeşiller'in desteğiyle başbakan olmuştu. Karbon vergisi tasarısı da Yeşillerin bastırmasıyla tekrar gündeme geldi.  Ancak karbon vergisine karşı çıkanlar, bunun ülkede istihdam kaybına neden olacağını ve geçim masraflarını da artıracağını savunuyor. Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılası son çeyrekte arttı ama işsizlik, son 10 ayın en yüksek düzeyinde. Başbakan Gillard, yeşillerin desteğini alabilmek için sözlerini tutmamakla suçlanıyor. Gillard geçen yılki seçimlerden önce böyle bir vergiyi gündeme getirmeyeceğini söylemişti. Dünyanın en büyük kömür ihracatçısı olan Avustralya, sera etkisine yol açan gaz salımlarının kişi başına oranının en yüksek olduğu ülkelerin de başında geliyor.

(BBC Türkçe)
Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo