artemis banner nisan 2020

"Balina Avı Son Bulsun"

balinaavciligi_sAvustralya Doğa Bakanı Tony Burke, Japonya'nın balina avını askıya almasının olumlu adım olduğunu söyledi.
Bakan Burke, "Bu karara rağmen Avustralya, Antarktika bölgesinde bir daha balina avı yapılmayacağı kanaatinde değil. Japonya balina avını temelli bırakmalı" dedi.

Japonya Tarım-Orman-Balıkçılık Bakanı Miçihiko Kano, "Balina filomuzun emniyetini, donatılarımızı korumak için ava son vermek zorundaydık" diye açıklamada bulundu.

Greenpeace'in (Yeşilbarış) Japonya müdürü Juniçi Sato, "Japon halkı da balina eti yeme geleneğini terk etmek gerektiğini anlamaya başladı. Bunun da avdan vazgeçilmesinde payı var" dedi.

Doğayı korumada dünyada en etkili savaşçı olan Kanadalı Kaptan Paul Watson'un Deniz Çobanı (Sea Shepherd) örgütü gemileri, Japon balinacılarla mücadelede esas etkili olan organ oldu.

Dünya Balina Avı Kurulunun, 1986'dan bu yana av yasağı kararıbulunuyor.

"GREENPEACE'İN LEŞ ATALETİ"
Sea Shepherd'ın 34 yıllık öncüsü, kurucusu 60 yaşındaki Kanadalı Kaptan Paul Watson, ortak kurucusu olduğu Greenpeace örgütünü "leş ataletinde olmakla" eleştirerek, balina avcılarına karşı savaşmaya başladı. "İnsan doğanın esas belasıdır" düşüncesiyle bilinen Kaptan Watson, Greenpeace'in "atıl eylemlerine" karşı çıktığı ve doğayı korumada şiddetli mücadele etmek gerektiğini düşündüğü için Greenpeace'in kurucusu Kanadalı David McTaggart'ın (1932-2001) yardımcılığından ayrıldı.

Sea Shepherd'ın balinaları koruması, aslında "insan, tabiata büyük kötülüğü yapan tek canlıdır" diyen Kaptan Watson'un "insan vahşetine" karşı çıkışının boyutu. Watson, "Dünya nüfusu ancak ve ancak zamanla bir milyara inerse yeryüzü kurtulabilir. İnsan için tek yavru yeter" görüşünü savunuyor.

Deniz Çobanı örgütünün Japon balinacılarla mücadele yöntemleri arasında şunlar bulunuyor:''Çok yüksek desibelli ses dalgaları yaymak, balina gemilerinin güvertelerine çok kaygan "metocel" kimyasal maddesi ve boya topları fırlatmak, kokmuş tereyağı (bütirik asit) savurmak, gemi uskurlarına şaftı felç ettirici halatlar sardırmak.''

Japonya'nın aralık-marttaki balina avı kotası, bu yıl 850 minke balinası olarak belirlenmişti.

Kaynak : AA

Pin It

Destekleyenler