artemis banner nisan 2020

Çöp değil "para"

geridonusum_sÇanakkale Katı Atık Yönetim Birliği tarafından oluşturulan tesiste her gün yüzlerce ton atık ayrıştırılarak, hem çevre korunmuş oluyor, hem de ekonomik kazanç sağlanıyor.
ÇAKAB ve Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Aysun Kavcar,  Avrupa Birliği kapsamında katı atıkla ilgili bir proje hazırladıklarını, bu proje kapsamında atık ambalajla ilgili geri kazanım kumbaraları, vinçli araç, 20 metreküplük konteynerler temin edip, geri dönüşüm merkezi oluşturduklarını söyledi.

Çanakkale Belediyesi'ne ait bir alanı Ambalaj Atıklarını Toplama ve Ayırma Tesisi yapılması amacıyla tahsis ettiklerini, kiralama ihalesi sonrasında yüklenici firma Atık Değerlendirme Sanayi AŞ'nin (ATKASAN) 2010 yılının şubat ayında atık toplama çalışmalarına başladığını ifade eden Kavcar, tesisin 1762 metrekare alanı bulunduğunu, bunun 1200 metrekaresinin kapalı, kalan bölümünün ise açık olduğunu dile getirdi.

Kavcar, ilk aşamada atıkların toplanması ve ayrıştırılması konusunda pilot bölgelerde halka yönelik bilgilendirme çalışması yaptıklarını, bu çalışmanın 15 bin 920 konutta, yaklaşık 36 bin kişiye yönelik olduğunu bildirdi.

Geçen yılın mart ayından itibaren de toplama faaliyetlerinin başladığına işaret eden Kavcar, şu bilgileri verdi ''Geçen yılı değerlendirdiğimizde kumbaralara atılan atıklar, evlerden kapı kapı dolaşıp, 2 bin 554 ton kağıt, karton, plastik, cam, metal, alüminyumu çöpten ayrı olarak kaynağından toplayıp, depolama sahasına götürmeden geri kazandık. Bunu yaparak, 50 bin ağacın kesilmesi, 115 bin ton karbondioksit salınımı önlendi. 100 hektar orman kurtarıldı. 51 bin ton petrol, 3 milyon 500 bin ton su tasarrufu, 37 bin megavat elektrik tasarrufu sağlandı. Tüm hızıyla süren çalışmalar, gelecek dönem daha da hızlanacak.''

''HURDACILAR SİSTEME DAHİL EDİLECEK''


Kavcar, günlük 4 ton olarak başladıkları ambalaj atık toplama miktarında şu anda 8 tona ulaştıklarını belirterek, ''Daha önce hurdacılar bu ayrıştırma işleriyle uğraşıyordu. Çok da hayırlı bir iş yapıyorlardı. Ancak iş sağlıksız koşullarda yapıldığından ve kayıt dışı bir sistem olduğundan sorun vardı. Biz artık hurdacıları bu sisteme dahil etmeye çalışıyoruz. Öyle bir hedefimiz de var. Amacımız, planlı programlı bir şekilde kayıt altına alarak tüm çöpleri toplamak ve ayrıştırmaktır'' diye konuştu.

Çanakkale'de atık toplama işinin 7 gün 24 saat sürdüğünü ifade ederek, ''Atık malzemeler tesisimizde ayrıştırılıp, daha sonra piyasaya geri döndürülüyor. Örneğin su borusu atıklarından marleyler yapılıyor. yeniden kağıtlar oluşturuluyor. Dolayısıyla burada maddi kazançtan çok, doğal kaynakları korumakla, enerji tasarrufu alanında çok ciddi kazancımız var'' dedi.

Kaynak : AA

Pin It

Destekleyenler