bulut akademi 2021 1

sec danismanlik

ekim cevre kazanci

enerji hukuku 10 2021

Türkiye'nin Tüm Bitkileri Burada

kurutulmusbitkiler_sİstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nce, 2006'dan bu yana yapılan bilimsel çalışmalar sonucu Büyükada'da oluşturulan, Türkiye'nin ilk açık herbariumu (kurutulmuş bitki koleksiyonu müzesi) ziyaretçilerini bekliyor.
Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamaya göre, Adalar Orman İşletme Şefi Yüksel Özcan ile Orman Muhafaza Memurları İbrahim Kısa ve Ufuk Gökmen, 4 yıl boyunca rehbere göre tanımlanan bitkilerden yaprak, çiçek ve meyve örnekleri topladı.

Toplanan örnekler özenle kurutularak, bozulmaması için birtakım işlemlerden geçirildi. Orman İşletme Şefliğine ait ofis ve koridor, herbarium olarak yeniden dekore edildi. Arşivdeki kurutulmuş ve işlemden geçirilmiş bitki örnekleri korumalı camekan dolap ve panolara konularak, bilimsel açıklamalı olarak etiketlendi.

50 familya endemik tür ile 70 familya egzotik tür bitki örneğinden oluşan herbariumda 500 bitki örneği bulunuyor. Türkiye'de halka açık olarak tanzim edilen ilk herbarium olma özelliğini taşıyan müze, her gün 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo