bulut akademi 2021 1

sec danismanlik

ekim cevre kazanci

enerji hukuku 10 2021

"Dereye Beton, Ağaçlara Kıyım"

dere_sTuğba Alakır; 'Gözlerimizin önünde doğa katledilerek, bizle beraber vadide yaşayan tüm canlıların yaşam kaynağı olan nehrimiz borulara alınarak çalınmak isteniyor'...
Doğa Derneği'nden Alakır Vadisi ile ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu sözlere yerverildi:

"Antalya Bey Dağları'ndaki Alakır Vadisi'ndeki HES inşaatları bugüne kadar eşi görülmemiş  bir doğa katliamına dönüştü. Vadideki HES'lerin inşasını  yürüten şirketler binlerce ağacı keserek, vadi tabanına beton dökmeye başladı. Alakır'daki altı HES'in ikisinin yapımı sürmekteyken, üst kotlarda iki HES ile beraber 4 HES daha yapılması planlanıyor.

Türkiye'nin bitki çeşitliliği açısından en önemli vadilerinden Alakır'daki HES'lere yönelik altı dava dosyası da görüşülmeye devam ediyor. Bölge halkı yapımına başlanmamış olan HES'lerin tümüyle iptali ve diğerlerinin inşaatını durdurmak için mücadele ediyor.

Alakır'daki doğa katliamı  hakkında açıklama yapan Alakır Vadisi halkından Tuğba Alakır; 'Gözlerimizin önünde doğa katledilerek, bizle beraber vadide yaşayan tüm canlıların yaşam kaynağı olan nehrimiz borulara alınarak çalınmak isteniyor. Enerjiyi elde etmenin birçok yolu var. Antalya’da güneş çok, su az. Güneş enerjisinden daha verimli faydalanılabilinir. Sadece rant uğruna, hiçbir mantığa sığmayan bu insafsız projelere geçit vermeyeceğiz. Yok edilmek istenilen kültürel zenginliklerimizle birlikte mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz' dedi..."

Bu arada Alakırlılar HES'lere karşı açtıkları davaların masraflarını karşılamakta zorlanıyorlar. Dava masrafları için bugün İstanbul Kadıköy, Artmosfer Cafe'de saat 19.00'da bir konser düzenleniyor. Bunun yanısıra ünlü ressam İsmail Acar da Alakırlılara destek olabilmek için "Lale" adlı eserini bağışladı. Eserin satışı ile ilgili detayları Doğa Derneği'nden öğrenmek mümkün...

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo