bulut akademi 2021 1

sec danismanlik

ekim cevre kazanci

enerji hukuku 10 2021

Hayvan Gübresinden Biyogaz Üretimi

biyogaz_sSakarya'nın Kaynarca ilçesinde, ahıra kurulan sistemle hayvan gübresinden biyogaz üretimi yapılmaya başlandı.
Kaynarca Seyfettin Selim Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Hulusi Dede ve Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saim Özdemir tarafından Kayacık Topçu köyünde Salih Özdemir'e ait 10 hayvanlık ahırda, hayvan gübresinden biyogaz elde edilmesine yönelik hazırlanan proje kapsamında sistem kuruldu.

4 bin lira bütçe ile Nisan ayında yapımına başlanan sistemde yapılan denemelerde üretilen gazın sürekli yanışı gerçekleşti. Depolama kapasitesi 5 metreküp olan sistem kesintisiz olarak bir evin günlük ocak ihtiyacını karşılayacak.

Prof. Dr. Özdemir, yaptığı açıklamada, projenin kaymakamlığın desteği ile yürütüldüğünü anlatarak, ''Tesiste üretilen biyogaz bir evin günlük ocak yakıt ihtiyacını karşılıyor. Yeterli görüldüğü taktirde ısınma amaçlı da kullanılabilecek. Elde edilen gaz, doğalgazın kullanıldığı her alette kullanılabilecek. Şu an elde edilen gaz ocakta bir gün yetiyor'' dedi.

Kış aylarında gaz oranının soğuk nedeniyle düşüş gösterdiğini belirten Özdemir, ''Bunun için farklı tedbirler alacağız. İzolasyon yapılacak. Tesiste bir yıl boyunca gözlem yapacağız. Projede bir sıkıntı yok. Proje bir yıl işletildikten sonra optimum koşullar belirlenecek ve işletme el kitapçığı hazırlanacak'' diye konuştu.

Özdemir, bölgede hayvancılığın ağırlıklı geçim kaynağı olduğunu kaydederek, biyogaz tesislerinin yapılması konusunda pek çok girişim olduğunu ancak tesisin işletme bilgisi konusunda yetersizlikler bulunduğunu ifade etti.

Kaynarca Kaymakamı Ersin Emiroğlu ise yapılan tesisin tasarruf için önemine dikkati çekerek, projenin hedefinin bölgedeki ailelerin ısınma ve enerji ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu dile getirdi.

Tesisin yapımında kredi desteği sağlanması amacıyla görüşme yaptıklarını belirten Emiroğlu, projenin yayılması için girişimlerini sürdüreceklerini kaydetti.

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo