bulut akademi 2021 1

sec danismanlik

ekim cevre kazanci

enerji hukuku 10 2021

İngilizlere Cennet Gediz’i Sattılar

gedizovasi_sDünyanın birinci sınıf tarım arazileri arasında gösterilen Gediz Ovası, çevre felaketi ile karşı karşıya. Manisa Turgutlu ilçesi sınırları içinde yer alan Çaldağı’nda nikel madeni çıkarmak isteyen İngiliz Sardes firması baskıyla nikel çıkarma izni aldı.

300 bin Ağacı Katledecekler.

Koruma altında olan Gediz, en önemli nikel yatağınada sahip. İngiliz firma, 18,3 milyon metrekarelik alanda maden arayacak. Gediz’i korumasız bırakan Çevre ve Orman Bakanlığı Sardes’e 2026′ya kadar orman alanını tahsis etti. Maden çıkartmak için yaklaşık 300 bin ağacın kesilmesi öngörülüyor. Gediz ovasında yetişen 20 bitki türü de yok olacak.

Toprağa Asit Döküp Nikel Çıkartcaklar.

İngiliz Sardes firması, nikel çıkartmak için ağaçları kesip araziyi çıplak hale getirecek. Toprak yığını yapılacak. Yığının üzerine sülfürik asit damlatılarak toprak içindeki maden elde edilecek. Kullanıcak asit için asit fabrikası kurulacak.

Asit Yağmurları Tarım’ı Yok Edecek.

Gediz’de yüzbin den fazla aile tarımla uğraşıyor. Nikel madeninin çıkartılmasından sonra, asit yağmurları başlayacak. Bölgenin tarım arazileri yok olacak. Kirlilik Gediz nehri’ni de etkileyecek.

Çıkacak 38 Milyon Ton Nikel 4,2 Milyar Dolar.

Nikel madenini çıkaracak firma, aslında Dünya maden devi bir uluslararası maden şirketinin uzantısı. Bölgeye ilk gelen şirket Bosphorus Nickel Tic. A,Ş nin asıl sahibi Europen Nickel şirketi. Ancak şirketin ismi değiştirilerek Sardes adı verildi.  Europen Nickel’in dünyanın iki büyük maden şirketinden biri olan BHP Billiton şirketiyle özel bir anlaşma yaptığı belirlendi. Yapılan hesaplamalara göre çıkarılacak 38 Milyon ton nikel’in yaaklaşık değeri ise 4.2 Milyar dolar.

İngizli Firma Eroğluna Baskı Yaptı.

Gediz ovasında yüzbinlerce ağacın kesilmesi, tarım arazilerinin yok edilmesine neden olacak nikel madeninin çıkartılması izninde skandallar yaşanıyor. İngiliz firmanın hem AKP hükümeti hem de bölgedeki yerel yöneticiler üzerinde ” baskı” kurduğu ortaya çıktı. Bunu itiraf eden de AKP’li Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan oldu.

İşte AKP’li Belediye Başkanın geçtiğimiz aylarda yaprığı konuşmasının önemli bölümleri:

“Ben maden konusunda hükümetin aldığı kararın yanında olmak zorundayım. Çünkü bu konuda Çevre Bakanı Veysel Eroğlu’na güveniyorum.

Bazı sivil toplum Örgütleri, maaledef ÇED raporunun iptaliyle ilgili idari mahkemeye başvurdu. Ancak şirket istediği kararları çıkarttı. Belgeyi alan medenci şirket gidip bakanlığı sıkıştırdı. Hükümetin uluslararası anlaşmalara ve tahkim’e attığı imza var. Uygulamazsa tazminat ödeme sıkıntısı var.

Ben bu anlatılanları sayın Bakan’ın ağzı ile anlatıyorum. Ve ondan sonra sayın bakanımız hem şirket hem de İngiltere Hükümeti tarafından sıkıştırılmaya başlandı. En son bakanlığa söylenen şu; ‘ vermiyorsanız Türkiye Cumhuriyeti Mahkemelerinde ÇED raporuyla alınan kararlar vardır. Bununla ilgili de vermiyorsanız, vermiyoruz yazısını bize verin.’ diyerek uluslararası mahkemeye gidip buradaki her türlü hakkını arayacağını, tazminat davası açacaklarını belirttiler ve bakan beni çağırdı ‘ başkan biz sıkıştık. Maalesef kendi kazdığımız kuyuya kendimiz düştük” dedi. Bakan, Kanada’ya heyet gönderdi. O heyetin raaporlarına göre alınmış bazı kararlarla bazı planlarla madene burada çalışma izni verildi.”

Arkasında Kim Var Açıklayın:

Gediz ovası’nda yaşanan çevre felaketine CHP Manisa milletvekili Şahin Mengü’den sert tepki geldi. Konuyu yakından takip ettiğini ve önerge vererek TBMM’ye taşıdığını söyleyen Mengü, “Bu şirketin yöneticisi eski İngiliz Büyükelçisi Sir David Logan’dır. Türkiye’de güçlü bağlantıları ile çözdü deniyor. Kim bu bağlantılar, açıklansın” dedi.

300 bin ağacın katledileceğini söyleyen Mengü” Nikel madeni dünyada ilk kez ‘yıgın liçi’ yöntemiyle yapılacak. Bu yöntem nedeniyle binlerce agaç yok olacak. Getirisinden daha çok zararı olacak. Ayrıca bizim kucak açtığımız bu şirket Papua Yeni Gine’den Avustralya’dan ve Sırbıstan’dan gittiği ülkelerden kovularak ayrılmış” dedi.

Kaynak: Veli Toprak - Sözcü Gazetesi

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo