artemis 2019

"Doğa Daha İyi Korunacak"

doga_sDoğa Derneği Başkanı Güven Eken, Türkiye'de son 2-3 yıldır doğanın korunması yönünde önü alınamaz bir hareket başladığını, bu sayede önümüzdeki süreçte doğanın bugünkünden çok daha iyi korunacağını düşündüğünü söyledi.   Eken, ''12. Türkiye Kuş Konferansı''na katılmak üzere geldiği Adana'da,  geçmişte Türkiye'de doğa konusunda önemli duyarlılığın olduğunu, hatta atalarımızın ''Su gibi aziz ol'' sözüyle bu duyarlılığı vurguladıklarını ifade etti.

Anadolu'da doğaya karşı inanılmaz bir saygı ve hoşgörü olduğunu anlatan Eken, ancak bunun hem kırsalda hemde şehirde son 50 yıl içerisinde büyük bir erozyona uğradığını savunarak, ''Aslında köklerimize baktığımızda muazzam bir doğa sevgisi var. Ama son 50 yıl içinde paranın ekonominin en büyük değer olarak hayatımıza girmesiyle bu yok oldu. Şimdi yavaş yavaş Anadolu'da yaşayan insanlar bunu yeniden keşfetmeye başladılar'' dedi.

Eken, doğa ile insanın bir bütün olduğunu, et ve tırnak gibi birbirinden ayrılmaması gerektiğini, ayrıldığında en çok insana zarar geldiğinin de yavaş yavaş anlaşıldığını belirterek, ''Türkiye'de son 2-3 yıldır doğanın korunması yönünde önü alınamaz bir hareket başladı. Bu sayede önümüzdeki süreçte doğanın bugünkünden çok daha iyi korunacağını düşünüyorum'' diye konuştu.

Eken, hidroelektrik santrallerinin kurulmaya başlanmasıyla birlikte buna karşı çıkanların sayının 100 binleri bulduğunu belirterek, ''Çünkü mağduriyet var. Türkiye'de, doğanın yok edilmesinden kendi yaşamları mağdur olan insan sayısı bir anda geometrik olarak büyüdü. Kırsal kesimde yaşayan insanlar şuanda doğanın korunması için harekete geçtiler'' dedi.

Eken, kırsal kesimde, doğanın içerisinde yaşayan insanların doğal alanlara hidroelektrik santrallerinin kurulmasını kendilerine yapılmış bir yanlışlık olarak algıladıklarını belirterek, buna tepki gösteren halkın doğa bilinci hareketini artırdığını kaydetti.

Uygulanan yanlış doğa politikalarına dikkati çeken Eken, şunları söyledi:

''Şuanda Türkiye'de 1 milyon insanın yaşamı, yanlış doğa politikalarından dolayı doğrudan zarar görüyor. Tarlası yok oluyor, çamaşırını yıkadığı dere kuruyor, evleri elinden gidiyor, bulunduğu coğrafyanın bütünlüğü bozuluyor. Bu insanlar artık bir hareketlilik içerisindeler. Türkiye'de doğa bilincinin ötesinde doğa hareketi gelişiyor. Artık insanlar doğanın yok oluş sürecine 'dur' diyor.''

Eken, doğanın korunmasının ülkenin korunması anlamına geldiğini belirterek, ''Doğasını korumayan bir ülke zaten bağımsızlığını kaybeder. Doğanızı korumuyorsanız kendi karakterinizi korumuyorsunuz demektir. Çünkü bu karakteri belirleyen asıl şey bu coğrafya, doğa, topraktır'' diye konuştu.

İnsanların toprakla olan ilişkisini kaybettiğini vurgulayan Eken, toprağın öneminin de yeniden fark edilmesi gerektiğini, düzenledikleri etkinliklerin bu anlamda etkili olacağına inandıklarını sözlerine ekledi.

Pin It

Destekleyenler