bulut akademi 2021 1

cevre kazanci haziran 2021

" Kızartma Yağlarını Dökmeyin "

kizartmayaglari_sTürkiye'de yaklaşık 100 bin tonunun toplanabileceği öngörülen, çevreyi ve sağlığı tehdit eden bitkisel atık yağların sadece 7 bin tonunun geri toplanabiliyor...
Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Lütfi Akça,  Türkiye'de yaklaşık 950 bin ton likit, 550 bin ton margarin, 200 bin ton yem, boya ve sabun sanayi ihtiyacı olmak üzere 1.7 milyon ton bitkisel yağ tüketildiğini söyledi.

Bitkisel yağların kızartmada birçok kez kullanılmasının doğru olmadığını, kızartma sırasında oluşan fiziksel ve kimyasal reaksiyonlar nedeniyle yağda çok sayıda bozunma ürünü oluştuğunu belirten Akça, sağlık açısından, evsel kullanımda kızartmalık yağın 2 defa, kısa aralıklarla kullanıldıktan sonra değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kızartmalık atık yağların ekotoksik özellik gösterdiğini bildiren Akça, şöyle konuştu:''Yapılan araştırmalarda atık su kirliliğinin yüzde 25'ini lavaboya dökülen kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağların oluşturduğu belirlenmiştir. Arıtılmayan atık sulardaki atık yağlar, denizlere, akarsulara ulaştığında suyun kirlenmesine ve sudaki oksijenin azalması sonucu başta balıklar olmak üzere ortamdaki diğer canlılar üzerinde büyük tahribata yol açmaktadır. Bunun yanı sıra önemli bir içme suyu kaynağı olan yeraltı sularının da kirlenmesine neden olmaktadır.''

ATIK YAĞLARIN TOPLANMASI

Dünyada 20 milyon ton civarında bitkisel ve hayvansal yağın kızartma amaçlı kullanıldığını belirten Akça, ''Bunun büyük kısmının endüstriyel işletmelerde kullanılmasına rağmen geri dönüşümünün sağlanması çok kolay değil. Çünkü hem hammadde hem de atık olarak yağ, ekonomik bir değere sahip'' dedi.Türkiye'de Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği'nin uygulandığını anlatan Akça, bu kapsamda atık bitkisel yağların toplanmasının belediyelerin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Kaynak : AA

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo