bulut akademi 2021 1

cevre kazanci haziran 2021

Gökdelenler "Kuşlar İçin" Kararıyor

gokdelenler_sUzmanlar aynı uygalamanın İstanbul'da da yapılması gerektiğini söylüyorlar...
New York'ta yabani kuşları ve yaşadıkları doğal ortamı koruma çalışmaları yapan bir grubun öncülüğünde başlatılan "ışıkları söndürün" projesi, göçmen kuşların sonbahar göçlerini tamamlamaları beklenen 1 Kasım'a dek sürecek.

Proje çerçevesinde ışıklarını söndüren gökdelenler arasında Empire State Building ve Chrysler binaları da var.

New York'ta her yıl, cam kaplama gökdelenlere çarpan 90 bin dolayında kuş can veriyor. Beşincisi bu yıl düzenlenen "ışıkları söndürün" projesinin düzenleyicileri, parlak ışıkların göç eden kuşları şaşırttığını ve doğal uçuş rotalarını saptırdığını söylüyorlar.

Proje kapsamında, gökdelenlerin sahip ya da kiracılarından, kullanılmayan katlardaki veya bölümlerdeki ışıkların, gece yarısından gün doğuşuna dek söndürmeleri isteniyor.

Gece geç saatlerde çalışanların da, pencerelerindeki jaluzileri indirmeleri veya tavan ışıkları yerine, masa lambalarını kullanmaları öneriliyor.

Kanada'nın Toronto kentinde düzenlenen bir proje, her yıl Kuzey Amerika'da yüksek binalara çarparak ölen kuşların sayısının, Exxon Valdez petrol sızıntısı olayında ölen kuşlardan daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Söz konusu çevre kirlenmesi olayında 250 bin kuş can vermişti.

New York'taki projenin düzenleyicileri, Chicago'daki Doğal Yaşam ve Tarih müzesinde yapılan bir araştırmaya da işaret ederek, geceleri ışıkların söndürülmesi sayesinde binaya çarpan kuş sayısında yüzde 85'lik düşüş kaydedildiğini belirtiyorlar.

"İSTANBUL'DA DA IŞIKLAR KAPANMALI"
Kuşların göç yolu üzerinde bulunan İstanbul’da da New York’taki gibi gökdelenlerin ışıklarının gece saatlerinde söndürülmesi isteniyor. ODTÜ Kuş Gözlem Topluluğu’nun kurucusu, İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu üyesi kuş bilimci Kerem Ali Boyla, “Bir araştırmaya göre, bir sonbahar mevsiminde tek bir gökdelene çarparak ölen ve yaralanan kuş sayısı iki bini buluyor. Gökdelenlere çarpıp ölen kuşların Türkiye’de de olduğunu iyi biliyoruz. İstanbul’daki yüksek binalarda da göç mevsimlerinde ışıklar söndürülürse çok iyi olur."dedi...

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo