bulut akademi 2021 1

cevre kazanci haziran 2021

Gözlerini Dikip, Ayaklarını Bağladılar

gozleribaglanmissahin_sMersin Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri, beyaz şahin yakalayıp gözlerini diken Suriyeli kaçak avcıları yakaladı...
Avcılar Mersin Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerini görünce yakaladıkları şahini bir kayanın arasına gözlerini dikerek bırakıp kaçtılar. Ekipler 3 boyunca şahini bulmak için arama yaptı. Gözleri dikilen beyaz şahin kayaların arasında ayakları bağlı olarak buldu.

Aramalarını devam ettiren ekipler iki Suriyeli kaçak avcıyı, 6 av tüfeği ile birlikte yakaladı.

Bu arada Çevre il Müdürlüğü ekipleri de gözü iple dikilen beyaz şahinin  gözlerini açmak için ameliyata aldı.

Özellikle Ortadoğu ülkelerine kaçak yollardan satılan beyaz şahinin nesli tükenme tehlikesi içinde...  Mersin Çevre ve Orman Müdürü Ökkeş  Bahadır,  şahinlerin koruma altına alınan türler arasında olduğunu bölgede yapılan şahin avcılığında, üzerlerine ağ gömlek geçirilmiş güvercin kuşlarının kullanıldığını söyledi. Bahadır sözlerine şöyle devam etti:  "Pençeleri güvercin üzerine geçirilmiş ağlara takılan şahin bir daha havalanamadığı için yakalanıyor. Beyaz Şahin iyi eğitilebilen bir kuş olduğu için Ortadoğu'da  bir Mercedes araba fiyatına satılıyor." Mersin İl Çevre ve Orman Müdür Yardımcısı  Zübeyir Güvel ise "Bu tür kontrollerimiz sürecek. Kaçak av yapanların her zaman enselerinde olacağız.” dedi.

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo