solar storage banner

 

nextgen banner

IPCC Karbondioksit Giderim Teknolojileri ve Karbon Yakalama, Kullanım ve Depolama konularındaki Metodoloji Raporu için uzmanların başvuru süreci başladı.

metadoloji raporu icin uzman basvurusu
Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) Karbondioksit Giderim Teknolojileri ve Karbon Yakalama, Kullanım ve Depolama konularındaki Metodoloji Raporu için yapılacak kapsam belirleme toplantısına katılacak uzmanların başvuru süreci başladı.

7. Değerlendirme Döngüsü çalışmaları kapsamında hazırlanacak olan “Karbondioksit Giderim Teknolojileri ve Karbon Yakalama, Kullanım ve Depolama konularındaki Metodoloji Raporu” kapsam belirleme çalışmalarına 12 Temmuz 2024 tarihine kadar başvuru yapılabilir.

3. Çalışma Grubu, 6. Değerlendirme Raporunda net sıfır emisyona ulaşılması için karbondioksit giderme uygulamalarının kaçınılmaz olduğunu ortaya koyması üzerine 16-19 Ocak 2024 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında Ülkemiz evsahipliğinde gerçekleştirilen IPCC 60. Oturumunda Panel, Ulusal Sera Gazı Envanterleri Görev Gücü'nden (TFI) “Karbon Dioksit Giderim Teknolojileri, Karbon Yakalama, Kullanım ve Depolama” konusunda bir Metodoloji Raporu geliştirmesini talep etmiştir.

Bu kapsamda hazırlanacak olan "Karbondioksit Giderim Teknolojileri, Karbon Yakalama, Kullanım ve Depolama Metodoloji Raporu" kapsam belirleme toplantısının 2024 yılı Ekim ayında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Ülkeleri tarafından aday gösterilen uzmanlardan toplantıya katılacak olanlar, IPCC tarafından raporların herhangi bir ülke veya ülke grubunun bakış açısına göre taraflı olmamasını ve belirli bölgeler için önemli olan soruların gözden kaçırılmamasını sağlamak için çeşitli bilimsel, teknik ve sosyo-ekonomik görüş ve geçmişleri olan kişilerden seçilmektedir. Aynı zamanda uzman seçiminde kadın erkek dengesi ile deneyimli ve genç bilim insanı dengesi kurularak raporlara farklı bakış açılarının değerlendirilmesi ilkesi de gözetilmektedir.

Kapsam belirleme toplantısı için aday gösterilecek uzmanların, 4 sayfayı ve 2 MB boyutu aşmayan İngilizce dilinde hazırlanmış özgeçmişlerini ve her iki sayfası eksiksiz doldurulmuş adaylık formunu Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine 12 Temmuz 2024 mesai bitimine kadar gönderilmeleri gerekmektedir. Başvuru evraklarının resmi yazı ile Başkanlığımıza iletilmesine gerek bulunmamaktadır. 

Kapsam belirleme toplantısı için ayrıntılı bilgi https://www.ipcc.ch/2024/06/18/nominations-scoping-meeting-cdr/ adresinden edinilebilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 1. Özgeçmişler
 • Kesinlikle İngilizce hazırlanmalıdır. Türkçe ibareler çıkarılmalıdır.
 • 4 sayfayı geçmemelidir.
 • PDF formatında iletilmelidir.
 • 2 MB dosya boyutunu aşmamalıdır.
 • Dosya adı isim_soyisim_CV olmalıdır.
 1. Adaylık Formu (Excel Formunu indirmek için tıklayınız.
 • İki sayfada yer alan tüm alanlarlar İngilizce olarak doldurulmalıdır.
 • Formatı kesinlikle bozulmamalıdır.
 • 2. Sayfadaki opsiyonel kısımlarda Q1/Q2 makalelerinize yer verilmesi zorunludur.
 • 2. Sayfadaki opsiyonel kısımlarda birer adet makaleye/yayına yer verilmelidir.
 • Ekstra bir sayfa açılmamalıdır.
 • Dosya adı isim_soyisim_nomination_cdr olmalıdır.
 1. Başkanlığa resmi yazı/çıktı gönderilmesine gerek bulunmamaktadır. Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine zamanında gönderilen tüm eksiksiz başvurular dikkate alınacaktır.
 2. Eksik başvurular için başvuru sahibine dönüş yapılmayacaktır.
 3. Değerlendirme IPCC tarafından yapıldığı için sonuçların bildirilmesine müteakip bilgilendirme Başkanlık tarafından yapılacaktır.

 

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo