solar storage banner

 

nextgen banner

ODTÜ'nün Deniz Platformu Projesi: Enerji ve Ham Madde Üretiminde İklim Odaklı Proje

odtu deniz platformu projesi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü ve ODTÜ İKLİM Merkezi enerji ve ham madde üretimine odaklanan deniz platformları projesi başlattı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü ve ODTÜ İKLİM Merkezi (İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi), denizlerden yeşil enerji ve ham madde üretimi için teknoloji platformları üzerinde çalışmalar yürütüyor. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Barış Salihoğlu, bu sayede ekosistemdeki insan etkisini en aza indirmeyi hedeflediklerini belirtti.

ODTÜ’den iklim odaklı proje 

ODTÜ, platformlar aracılığıyla yeşil enerji, yeşil hidrojen ve lityum üretilmesi ve alg yetiştiriciliğiyle gıda elde edilmesini amaçlıyor. Salihoğlu, birçok sektöre ev sahipliği yapan denizlerin ekosistem hizmetleri sunduğunu, gıdanın yanı sıra, oksijen sağlama ve karbondioksit depolama gibi işlevlerin, bu hizmetlerin başında geldiğini söyledi. 

odtu deniz platformu projesi 1

Denizlerin sürdürülebilir kullanımında yüksek teknolojiden faydalanılması gerektiğine değinen Salihoğlu, denizden yenilenebilir enerji elde edilmesi, deniz üstü rüzgar ve güneş santralleri, dalga enerjisi ve deniz suyundan yeşil hidrojen elde edilmesi gibi konuların birçok ülkenin gündeminde olduğunu aktardı. Salihoğlu’na göre dünya genelinde deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesinin 30 gigavat seviyesinde bulunuyor. Bunun 2030'a kadar 2 katına, 2050'ye kadar da 500 gigavatın üzerine çıkmasının öngörülüyor. Salihoğlu, üzerinde çalıştıkları hibrit enerji sistemleri ile denizlerdeki kullanım alanlarını daraltmaya çalıştıklarını söylüyor. Aynı platform üzerinde rüzgar, güneş, dalga enerjisi ve denizden hidrojen elde edilebileceğini, bununla beraber alglerden gıda, ilaç ve hijyenik ham madde üretilebileceği belirtiliyor. 

Salihoğlu’na göre deniz suyundan lityum elde edilmesi gündemde giderek daha fazla yer kaplıyor. Bu tür platformlarla elde edilen yeşil enerjiyle, lityum ve yeşil hidrojen üretiminin karbon emisyonlarını düşürebileceği düşünülüyor.

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo