perfect solutions banner

solar storage banner

solar storage banner

nextgen banner

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Erzincan’ın İliç ilçesinde toprak kayması yaşanan maden ocağının, çevre izin ve lisans belgesini iptal etti.

maden ocaginin cevre izin lisansi iptal
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Erzincan’ın İliç ilçesinde 13 Şubat’ta toprak kayması olayının meydana geldiği maden ocağının lisans şartlarının ortadan kalktığı tespit edildiğinden çevre izin ve lisans belgesinin iptal edildiği belirtildi. 

Bakanlıktan yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Toprak kayması sonucu akan malzemenin geçici olarak depolanacağı alan belirlenmiştir. Geçirimsizliğin sağlanması amacıyla yapılan çalışmalar, Bakanlığımız gözetiminde devam etmekte olup mevcut alanda sızdırmazlık şartlarının sağlanmasının ardından, bölgeye akan malzemenin hazırlanan bu alana kaldırılmasına başlanacaktır.”

“BÖLGEDEKİ HAVA KALİTESİ SÜREKLİ İZLENMEKTEDİR”

Bakanlık tarafından bölgedeki yüzeysel sular ve yeraltı suları ile toprak kirliliği kapsamında çevresel izleme çalışmalarının aralıksız olarak sürdürülmekte olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bölgedeki hava kalitesi de aynı şekilde sürekli izlenmektedir. Şimdiye kadar tamamlanan analiz sonuçlarına göre; yüzeysel sular ile yer altı sularında ve hava kalitesinde olumsuz bir durum tespit edilmemiş olup analiz çalışmalarına Mobil Su ve Atıksu Analiz Laboratuvarı, Çevre Referans Laboratuvarı ve Yetkili Çevre Laboratuvarları’nda devam edilmektedir. Konuyla ilgili tüm birimlerimiz sahada çalışmalarına devam etmekte olup süreci hassasiyetle takip etmekteyiz.” ifadelerine yer verildi. 

Suyla İlgili Olumsuzluk Yok

Meydana gelen toprak kaymasının suya olan etkisini ölçmek amacıyla her gün 9 ayrı lokasyondan ölçüm aldıklarını bildiren Bayraktar, “Önceki günlerde ve dün itibarıyla yaptığımız ölçümlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlamış değiliz. Çok şükür, bu 9 lokasyonun hiçbirinde suda halk sağlığına zarar verecek bir olumsuzluk söz konusu değil bugün itibarıyla.” ifadelerini kullandı.

İdari ve Adli Soruşturma Sürüyor

Bayraktar; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün çok ciddi bir soruşturma yürüttüğünü kaydederek, “Olayın kök nedenlerini dikkatli bir şekilde araştırıyorlar. Bu soruşturmada gerekli arkadaşların ifadelerine de başvuruluyor. Adli soruşturma da devam ediyor. Dün akşam itibarıyla 6 kişi hakkında tutuklama kararını mahkeme verdi. Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı 2 arkadaş. İlave çalışanlarla alakalı soruşturma da devam ediyor savcılık tarafından.” değerlendirmesini yaptı. 

Temiz Suyun Aktarılması

Bayraktar, yağmur ve kar ile oluşacak temiz suyun dere havzasına karışmadan daha farklı yollarla aktarılması ile ilgili DSİ’nin koordinasyonu ve kontrolünde ciddi bir çalışmayı yürüttüklerini de sözlerine ekleyerek “Hem çevreyle alakalı gerekli tedbirleri almaya devam ediyoruz hem de yoğun bir şekilde kurtarmaya gece gündüz devam ediyoruz. Ümit ediyorum en kısa sürede bu kardeşlerimize ulaşırız.” diye konuştu.

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo