Sakarya "Bisiklet Dostu" Oluyor

bisikletdostu10_sİsveç'in Malmö şehrinde "bisiklet" önemli bir ulaşım aracı. Uzmanlar Sakarya'nın da Malmö gibi bisiklete uygun bir altyapısı olduğunu söylüyor. Bugünlerde Sakarya'da "bisiklet yolları" için hummalı bir çalışma var...
Sürdürülebilir Ulaşım Merkezi Türkiye’nin desteği ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Dairesi Başkanlığı ve Çevre Koruma Dairesi Sakarya’da bisiklet altyapısını düzenleme projesi başlattı.

İşte Sakarya'yı bisiklet dostu olması için yapılanlar...

Sürdürülebilir Ulaşım Merkezi Türkiye'nin Sakarya'da yaptığı incelemeler sonucunda bisiklet kullanımının yaygın olduğu ve şehir merkezinde trafik yoğunluğunu azaltmak için bisiklet altyapısının düzenlenmesi gerekliliği ortaya çıktı. Sakarya’da ulaşım odaklı kentleşme ve bisiklet altyapısının düzenlenmesi için taslak plan hazırlandı ve Ulaşım Daire Başkanlğına sunuldu.

Daha sonra Sürdürülebilir Ulaşım Merkezi Türkiye, dünyaca tanınmış uzmanların görüşlerini almak için harekete geçti. Bisiklet altyapısının oluşturulması için Hollanda'da kurulu olan "Interface for Cycling"' adlı STK'dan Tom Godefrooij, Ocak 2010'da EMBARQ Türkiye Direktörü Sibel Bulay ile birlikte Sakarya'yı ziyaret etti. Bisiklet yolları ve alt yapılarında uzman olan Godefrooij, Sakarya'da incelemelerde bulundu. Godefrooij yetkililere sunduğu detaylı çalışma planında Sakarya’nın bisiklet altyapı çalışmasına uygun olduğunu ve yoğun bisiklet kullanım talebinden dolayı bu çalışmanın en kısa sürede yapılması gerektiğini belirtti.

Bu çalışmayı Danimarka’nın Kopenhag ve İsveç’in Malmö şehirlerine yapılan ziyaretler izledi. Ziyaretler sırasında bu şehirlerdeki bisiklet ulaşımı ve yayalaştırma uygulamalarını yerinde incelendi. Son derece ileri bir bisiklet altyapısına sahip olan Malmö’nün coğrafi özellikleri ve yüzölçümü Sakarya ile benzerlikler gösterdiğinden, güvenli ve iyi planlanmış bir bisiklet altyapısının şehrin ulaşımına olan katkısı gözlendi...

Bisiklet altyapı projesi için ilk adım kentiçinde bisikletlilerin yoğun olarak kullandığı hatları tespit etmek ve bisikletlilerin ihtiyaçlarını anlayabilmekti. Bu amaçla EMBARQ-Sürdürülebilir Ulaşım Merkezi Türkiye ekibi, bir hafta boyunca Sakarya Ulaşım Daire Başkanlığı’ndan bir grup ile birlikte şehrin çeşitli noktalarında bisiklet sayımları gerçekleştirdi.

Çalışmanın sonuçları Ulaşım Dairesi Başkanlığı ve bisiklet çalıştayına katılan yetkililerle paylaşıldı ve pilot bisiklet yolunun geçeceği olası hatlar belirlendi. İlk bisiklet yolunun 3 ay içinde tamamlanması bekleniyor. Bir yıl sonunda ise en az 2-3 bisiklet güzergahı tamamlanmış olacak. Bisiklet yolları projesi dahilinde 1 sene boyunca bisiklet kullanımına teşvik için çeşitli kampanyalar düzenlenecek.


EMBARQ - Sürdürülebilir Ulaşım Merkezi Türkiye:
EMBARQ-Sürdürülebilir Ulaşım Merkezi ABD’nin Washington D.C kentinde 2002 yılında kurulmuştur ve kar amacı gütmeyen bir araştırma ve uygulama enstitüsüdür. Şu anda Türkiye, Meksika, Brezilya, Hindistan ve Peru olmak üzere toplam 5 merkezde hizmet veren EMBARQ Ağı, Dünya Kaynakları Enstitüsü’ne (WRI) bağlı olarak çalışmaktadır. Faaliyetlerine 2005 yılında başlayan EMBARQ-Sürdürülebilir Ulaşım Merkezi Türkiye ise  kentiçi ulaşım sorunlarına çözümler üretmekte ve bu çözümlerin uygulanabilmesi için yerel idarelere gerekli desteği ve kaynağı sağlamaktadır.
EMBARQ-Sürdürülebilir Ulaşım Merkezi Türkiye’nin amacı çevre ve insan sağlığını tehdit eden ulaşım kaynaklı emisyonların azaltılması, ulaşımın yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerinin giderilmesi, kentiçi ulaşım sorunlarına sürdürülebilir çözümler üretilmesi, güvenli, erişilebilir ve temiz ortak yaşam alanlarının oluşturulmasıdır.

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo