Muğla'da Rüzgarın ve Güneşin Gücü

ruzgarenerjisi_sMuğla'nın köylerinin aydınlatma ve su ihtiyacının güneş ve rüzgar enerjisi ile karşılanması hedefleniyor...  Muğla Valisi Ahmet Altıparmak ile Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik arasında imzalanan protokol ile Muğla İl Özel İdaresi'nin hizmet götürdüğü köylerin aydınlatma ve su ihtiyaçlarını güneş ve rüzgar enerjisi ile karşılanmasının hedeflendiği bildirildi.

Törende konuşan Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, protokolün valilik ile üniversite arasında imzalanan teknik bir anlaşma olduğunu söyledi. Altıparmak, protokol kapsamında Muğla İl Özel İdaresi'nin hizmet alanlarında üniversiteyle iş birliği halinde güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanabileceği projeler üreteceklerini bildirdi. Vali Altıparmak, şöyle konuştu: ''Bu kapsamda köylerdeki su ihtiyacı giderilirken enerji kaybını en alt seviyeye indireceğiz. Köy içi aydınlatmayı güneş enerjisinden yararlanarak sağlamak gibi AR-GE çalışmalarını üniversitemiz yapacak, bizde finansal destek sağlayacağız. Projenin başka bir amacı da çevreye en az zarar veren enerjiden yararlanmamız ve daha iyi nasıl kaynak elde ederiz noktasında da TÜBİTAK ve AB fonlarına başvurabilmemizdir.''

ŞEHİRDE DE KULLANILMASI HEDEFLENİYOR
Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik ise, proje ile sürdürülebilir enerji kaynaklarının bir şekilde şehirde de çeşitli alanlarda kullanılmasının hedeflendiğini kaydetti. Enerjiyi merkezi olarak üreterek başka bir noktaya taşımanın oldukça zor olduğuna dikkati çeken Oktik, ''Yapılacak projeler ile temiz enerji yani rüzgar ve güneş enerjisi gibi kaynaklar yerinde üretilerek oradaki enerji ihtiyacının karşılaması bugün artık yapılabilir ve yeteri kadar ucuz. Biz valilikle birlikte bu tür ihtilaçların önce etüt çalışmasını yapacağız. Umarız kısa sürede pilot projelerin açılışını yaparız'' diye konuştu.

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo