bulut akademi 2021 1

cevre kazanci teknigi nisan

Zenginin Malı Züğürdü Zehirliyor

zengininmalizugurduzehirliyor10Gelişmiş ülkelerin elektronik atıkları Afrika'daki çocukları zehirliyor. Her gün çöpe atılan bilgisayar, televizyon gibi elektronik atıkları yakma işi Afrikalı çocuklara düşünce...
Eski model bilgisayarınız, buzdolabınız, televizyonunuz artık işe yaramaz hale geldiğinde ne yapıyorsunuz?

Çöpe mi atıyorsunuz?

Peki çöpteki elektronik atıklara ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Aslına bakarsanız elektronik atıkların bizim görüş alanımızdan çıkması onların yokolması için yeterli değil... Ve yine aslına bakarsanız elektronik atıklar bizim görüş alanımızdan çıktıktan dünyanın başına bela oluyorlar... Son olarak ABC'de yayınlanan bir habere göre bu sorun özellikle gelişmiş ülkeler kaynaklı... Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere gibi ülkeler elektronik atıklarının söküm yokedilme işlemlerini kendi ülkelerinde yapmıyorlar.

Çünkü bu süreç "zehirli bir süreç". Bu nedenle bu ülkeler elektronik atıkları Afrika ülkelerine gönderiyor. Bu da orada yaşayan çocukların kurşun, civa ve kadminyumdan zehirlenmesi anlamına geliyor.

Örneğin Gana'ya her yıl gelişmiş ülkelerin tonlarca elektronik atıklarını taşıyan gemiler gidiyor. Ve ne yazık ki bu elektronik atıkları ayıklayan ve yakanlar da Ganalı çocuklar. Bazıları sekiz yaşındaki bu çocuklar elektronik atıklardaki değerli olabilecek metalleri ayırıyorlar. Tabi bu sırada ağır metallerle de temas ediyorlar. Bu süreç sadece çocukları zehirlemekle kalmıyor. Elektronik atıklardaki ağır metaller ülkenin toprağına, suyuna da karışıyorlar. Greenpeace de çalışan bilim insanları Gana'daki toprağı ve dereleri analiz etti. Sonucu tahmin edersiniz... Yüksek düzeyde kurşun, kadminyum, arsenik, dioksin... Hepsi de zehirli...  Bu senaryo sadece Gana için geçerli değil. Nijerya, Vietnam, Hindistan, Çin ve Filipinler'de de aynı senaryolar yaşanıyor. Birleşmiş Milletler, her yıl 50 milyon ton elektronik atıkın ortaya çıktığını tahmin ediyor. Doğal olarak bunların çok büyük bir miktarı da Afrika ülkelerine yollanıyorlar. Bu senaryonun ardında basit bir matematik hesabı var. Almanya'da eski bir CRT televizyonu ayrıştırma işinin maliyeti 5.30 dolar. Aynı televizyonu gemiye yükleyip Gana'ya yollamanın maliyeti ise 2.20 dolar.

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo