artemis banner nisan 2020

"Etiket Hafiyeleri" İş Başında

dunyayuz_10Yediklerimizin içinde neler var? Gerçek gıdanın peşinde koşan Fikir Sahibi Damaklar adlı grubun üyeleri "etiket hafiyeliği"ne başladı. Artık yediklerimizin çoğu rengarenk paketlerin içinde.
O allı pullu paketlerin üzerindeki küçücük, minicik yazılarda yediklerimizin içinde ne var ne yok anlatıyor...

Anlatıyor ama o yazıları okuyabilene, okuyup da anlayabilene aşkolsun... Peki ama yediklerimizin içinde ne var? Ne yediğimi sanıyorum, gerçekte ne yiyorum? Bu soruların cevaplarını arayanlar, "etiket hafiyesi" oldular.

Fikir Sahibi Damaklar topluluğu üyeleri "Al eline büyüteci, etiket hafiyeliği yap! Gerçek gıdayı ara ve paranı sadece gerçek olana yatır" diyorlar. Topluluk üyeleri, 2 gün boyunca, !f İstanbul Festivali’nin yeraldığı Beyoğlu AFM FİTAŞ Sineması’nda büyüteç dağıtarak paketli / ambalajlı gıda ürünlerinin "içindekiler"ini beraber sorgulayacaklar ve tüketiciyi "Etiket Hafiyesi" olmaya davet edecekler.

Fikir Sahibi Damaklar, yüzbini aşkın üyesiyle 130 ülkede saygın yer sahibi olan Slow Food hareketinin Türkiye’deki en geniş üye katılımlı ve en aktif topluluklarından biri...

Kurucu lider Defne Koryürek hedeflerini şöyle anlatıyor: " Fikir Sahibi Damaklar, gerçek gıda, doğasına saygılı tarım ve sürdürülebilir tüketim konularında kampanyalar düzenleyerek şehirli tüketiciye alışkanlıklarını sorgulatmayı hedeflemekte. Biz biliyoruz ki, "ne yersek o'yuz"
Çocuklarımıza bırakacağımız gerçek bir gelecek için, gerçek gıdanın peşindeyiz:  Gerçek gıdayı katkıların, koruyucuların, kozmetiklerin ve uzun ömürlü ambalajların içinde bulamayız. Zira: Gerçek gıda, üreticisini ve üretim sürecini bildiğimiz gıdadır.
Gerçek gıda, çürüyebilen, bozulabilen, eskiyebilen gıdadır.
Gerçek gıda, yereldir.

Gerçek gıda iyi, temiz ve adil olandır."

Kaynak : NTV

Pin It

Destekleyenler