artemis banner nisan 2020

"Güneşsiz" Güneş Enerjisi

gunes_10İspanyol enerji şirketi, güneş enerjisi santrallerinin güneş ışığına bağımlılığını azaltacak bir çalışma için yetkilendirildi. Projenin başarılı olması durumunda,
güneş enerjisi üretimi önündeki en büyük engel kalkmış olacak. İspanyol  Eğitim ve Bilim Bakanlığı’na bağlı “Enerji, Çevre ve Teknoloji Araştırmaları Merkezi” (CIEMAT) lider güneş enerjisi şirketlerinden Abengoa’nın yan kuruluşu olan Abener’i  güneş enerjisi sektörünün geleceğini etkileyebilecek yeni bir teknoloji üzerinde çalışma yapması için yetkilendirdi.

Yeşil Ekonomi adlı internet sitesindeki habere göre, 3 milyon avroya mal olacak proje Avrupa’nın yoğunlaştırılmış güneş enerjisi üzerine en büyük deney ve uygulamalarının yapıldığı İspanya, Almeria’daki “Plataforma Solar de Almería” da yapılacak.

İlgili çalışma yoğunlaştırılmış güneş enerjisi (CSP) santrallerinde güneş ışığının yoğun olduğu dönemlerde elde edilen ısının erimiş tuzu ısıtmak, güneş ışığının bulut veya güneş’in batması gibi nedenlerle azaldığı veya yok olduğu dönemlerde ise hapsedilen bu ısının santrallerdeki buhar türbinlerinin çalışmasına devam etmesini sağlamasını mümkün kılmayı hedefliyor. Güneş enerjisi üretimindeki en önemli handikap olan güneş ışığının sürekli ve dengeli bir şekilde elde edilememe sorununu aşmak için farklı kuruluşlar tarafından da çalışmalar yürütülüyor.

Kaynak :  NTV

Pin It

Destekleyenler