artemis banner nisan 2020

Bin Ladin: Küresel Isınmadan ABD Sorumlu

binladin_10El Kaide lideri Usame Bin Ladin'e ait olduğu belirtilen yeni bir ses kaydında küresel ısınmadan ABD ve diğer sanayileşmiş ülkeler sorumlu tutuldu.  El Cezire Televizyonu'nda yayınlanan ses kaydında, 'insanoğlunun kölelikten kurtulması için' ABD Doları'nın boykot edilmesi çağrısı yapılıyor.

Bu son kayıt, yine Usame Bin Ladin'e ait olduğu belirtilen ve 25 Aralık'ta bir Amerikan yolcu uçağının havaya uçurulması girişimini öven ses kaydını izliyor.

İki kayıtın da gerçekten Bin Ladin'e ait olup olmadığı doğrulanmadı.

Ancak istihbarat kaynakları ilk ses kaydının Bin Ladin'e ait gibi göründüğünü kaydediyor.

Son kayıtta 'Tüm sanayileşmiş ülkeler, özellikle büyük olanları küresel ısınma krizinden sorumludur' deniyor.

Kayıtta, 'Bu tüm dünyaya, bilerek ya da bilmeyerek küresel ısınmaya yol açanlarla ilgili ve bu konuda ne yapmamız gerektiği konusunda bir mesaj.' şeklinde bir ifade yer alıyor.

Ayrıca eski ABD Başkanı George Bush'un küresel ısınmayla mücadeleyi amaçlayan Kyoto Protokolünü onaylamaması eleştiriliyor ve ' Oğul Bush'un ve ondan önceki ABD Kongresi sadece büyük şirketlerin ihtiyaçlarını gidermek için Kyoto Protokolünü reddetti.' deniyor.

Kayıtta ayrıca ABD Doları'nın boykot edilmesi çağrısında bulunuluyor.

Ses kaydında 'Bunun büyük etkilerinin olacağını biliyorum ama bu insanoğlunu Amerika ve şirketlerinin köleliğinden kurtarmanın tek yolu' şeklinde bir ifade yer alıyor.

ABD Başkanı Barack Obama, Bin Ladin'e ait olduğu belirtilen bir önceki ses kaydıyla ilgili olarak, bu kayıttaki ifadelerin Usame Bin Ladin'in ne kadar zayıfladığını gösterdiğini söylemişti.

Söz konusu kayıttaki ses saldırı girişimini öven ifadeler kullanıyordu.

Nijerya vatandaşı Ömer Faruk Abdülmuttalip, bir Amerikan yolcu uçağını Detroit kenti üzerinde havaya uçurmaya çalışmakla suçlanmıştı.

Saldırı girişiminin sorumluluğunu Yemen'deki El Kaide örgütü üstlenmişti.

Kaynak : NTV

 

Pin It

Destekleyenler