rielli kasim banner 1

solarex 400x85

taksim danismanlik

rewa banner

solar storage banner

nextgen banner

Yüzen Çöp Denizinde Büyük Pay Sahibi Olan Ülkeler

yuzen cop denizinde buyuk pay sahibi ulkeler
Dörtte üçü sularla kaplı olan gezegenimizin geleceğini, buralara atılan plastik atıklar büyük ölçüde tehdit ediyor.

Dünyanın en büyük okyanusu olan Pasifik Okyanusu'ndaki çöplerin kaynağını izleyen bilim insanları, denizleri kirleten 5 ülkeyi listedi. Yeni bir araştırmaya göre, Pasifik Okyanusu'ndaki devasa yüzen plastik çöplerin çoğu, iki ülkedeki (Japonya ve Çin) aşırı avlanmadan kaynaklanıyor.

EN ŞİDDETLİ ETKİ BALIKÇILIK FAALİYETLERİNDEN KAYNAKLANDI

Bilim insanları, 2019 yılında The Ocean Cleanup organizasyonunun yardımıyla topladıkları 573 kilogram kuru sert plastik çöpü analiz etti. Araştırmacılar, parçaların dörtte birinden fazlasının atılmış ve kaybolmuş balıkçılık malzemelerinden kaynaklandığını buldu. 

Araştırmaya katılan veri bilimcisi Laurent Lebreton ve meslektaşları, “Kuzey Pasifik subtropikal girdabındaki çoğu yüzen plastiğin beş sanayileşmiş balıkçı ülkesine kadar izlenebileceğini ortaya koyduk” dedi.

JAPONYA VE ÇİN ZİRVEDE

Bilim insanları tarafından kökenlerine kadar incelenen 232 plastik nesnenin yaklaşık üçte ikisi Japonya veya Çin'de yapıldı. Bunların yüzde 10'u Güney Kore'den, yüzde 6,5'i ABD’den yüzde 5,6'sı Tayvan'dan ve yüzde 4,7'si Kanada'dan geldi.

Scientific Reports adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmada atıkların okyanuslara nasıl geldiğini simüle etmek için bilgisayar modelleri kullanıldı. Ardından, plastik bir parçanın balıkçılık faaliyetlerinden kaynaklanma olasılığının karadakilere göre on kat daha fazla olduğu keşfedildi.

Diğer taraftan, daha önce balıkçılık ile ilgili faaliyetler nedeniyle,okyanuslara yılda yaklaşık yarım milyon ton plastik atık bırakıldığı düşünülüyordu. Ancak, yeni çalışmanın arkasındaki araştırmacılara göre, yıllar içinde defalarca alıntılanan bu tahmin, 1970'lere dayanan bir ilk çalışmanın ardından sürekli olarak yanlış kullanıldı.

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo