bmi enerji egitimi 2021

rielli 02 2021

Düzenli Depolama Tesisleri Saha Yönetim ve İşletme Yetki Belgesi süresi uzatılmıştır.

duzenli depolama tesisleri hakkinda 15 02 2021

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda ilgili mevzuat yükümlülüklerinin yerine getirilmesi, tesislerin verimli şekilde çalıştırılarak çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla

21-23 Aralık 2015 tarihleri arasında İstanbul'da “Düzenli Depolama Tesisleri Saha Yönetimi ve İşletme Eğitimi” düzenlenmiş ve eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara “Saha Yönetim ve İşletme Yetki Belgesi” verilmiştir.

Bilindiği üzere, 26/03/2010 tarihli ve 27533 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelik’in 13’üncü maddesi birinci fıkrası (a) bendinde “Lisans almak için aşağıdaki işletme koşullarının sağlanması gerekir: Düzenli depolama tesisinin işletilmesinde çalışacak teknisyen, tekniker ya da mühendis olan saha görevlileri, Bakanlıkça verilecek saha yönetim ve işletme sertifikasına sahip olmak zorundadır. Düzenli depolama tesisi işletmecilerinin ve personelinin periyodik olarak meslek içi eğitimi işletmeci tarafından sağlanır.” hükmü çerçevesinde yetki belgelerinin yenilenmesi gerekmektedir. Ancak, Ülkemizin karşı karşıya kaldığı koranavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında ülke genelinde alınan tedbirler gereği yüz yüze eğitim planlamaları yapılamamış olup yetki belgesi süresi 2020 yılsonu itibariyle dolmuştur. Mevzuat gereği yetki belgesi olmayan işletmecilerin düzenli depolama tesislerinde çalıştırılmaması öngörülmektedir.

Bu bağlamda, tesislerin verimli ve tekniğine uygun şekilde çalıştırılabilmesi amacıyla düzenli depolama tesisleri işletmeciliği için 24/12/2015 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen yetki belgesi geçerlik tarihi 31/12/2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

 

Kaynak: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

 

 

Tüm güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin...
sosyal medya facebooksosyal medya instagramsosyal medya linkedin


sosyal medya twitter
sosyal medya telegramsosyal yousosyal meyda bip

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo