artemis banner nisan 2020

Maymunların, uğruna 'makine gibi' çalıştırıldığı hindistan cevizi yağı ve sütü gibi ürünler raflardan iniyor

maymunlarin calistirilmasi 2020
Tayland’da vahşi yaşamdan koparılan maymunların, hindistan cevizi toplamak amacıyla makine gibi çalıştırıldığının ortaya çıkmasının ardından,

bazı market zincirleri bu hayvanların topladığı meyvelerden elde edilen hindistan cevizi yağı ve sütünü raflarından kaldırdı.

Dünyanın önde gelen hayvan hakları kuruluşlarından olan PETA, Tayland’da vahşi yaşamdan koparılan çok sayıda maymunun, seri üretim amacıyla hindistan cevizi toplamak için eğitildiğini belirtti. Boyunlarından zincirlenmiş bir halde makine gibi çalıştırılan maymunların günde yaklaşık bin kadar hindistan cevizi topladığı, toplanan ürünlerden hindistan cevizi yağı ve sütü üretildiği kaydedildi.

Durum büyük tepki çekerken; Waitrose, Ocado, Co-op ve Boots gibi büyük İngiliz süpermarket zincirleri artık raflarında bu ürünlere yer vermeyeceğini açıkladı. Morrisons şirketi ürünleri tamamen kaldırdığını duyururken, Sainsbury's ise durumu tedarikçileriyle görüştüğünü belirtti.

Bir insanın günde yaklaşık 80 hindistan cevizi toplayabildiğini belirten uzmanalra göre, özellikle erkek maymunlar bu nedenle üreticiler tarafından sömürüye açık görülüyor.

'Aşırı stres belirtileri gösteriyorlar'

PETA’nın verdiği bilgiye göre Tayland’da maymunların köle gibi çalıştırıldığı en az sekiz çiftlik bulunuyor. PETA bu çiftliklerde ayrıca maymunlara meyve toplamanın yanı sıra; bisiklete binme, basketbol oynama gibi ‘turistleri eğlendirme’ amaçlı eğitimlerin de verildiğini belirtiyor.

Hayvanlara çok kötü muamele edildiğini söyleyen PETA görevlileri, “Bu tesislerdeki hayvanlar, ki çoğu yavruyken yasadışı bir şekilde alıkonulmuş, aşırı strese bağlı tipik davranışlar sergiliyorlar. Maymunlar ya eski lastiklere zincirleniyorlar ya da etraflarında dönmelerine bile izin vermeyecek kadar olan kafeslere tıkılıyorlar” dedi.

Görevliler, maymunların çaresiz bir şekilde pek çok kez kaçmaya çalıştığını da ekledi.

Tüm güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin...
sosyal medya facebooksosyal medya instagramsosyal medya linkedinsosyal medya twittersosyal medya telegram

 

 

Pin It

Destekleyenler