artemis banner nisan 2020

Denizin 300 metre altında iklim değişikliğiyle savaşıyor

denizin altinda iklim degisikligi 2020
Bilim insanları suyun 300 metre altında yaşayan dev larvaların atmosferdeki karbon parçacıklarını yakaladığını ve yapışkan bir balon içine hapsettiğini keşfetti.

Bu durumun, karbonun besin zincirine ve dolayısıyla atmosfere geri dönmesini önlediği, dev larvaların iklim değişikliğinin önlemesi için yardımcı olabileceği aktarıldı. 

ABD’li bilim insanları dev bir mukus kabarcığı ile kaplanmış yüzeyin 300 metre altında yaşayan bir deniz canlısının karbon dioksiti atmosferden uzaklaştırmanın anahtarı olabileceğini açıkladı.

Californiya eyaletinde yer alan  Monterey Bay Akvaryum Araştırma Enstitüsü (MBARI) tarafından yapılan araştırmada, dev larvaların balon benzeri mukus ağlarında karbon bakımından zengin parçacıkları depoladığı aktarıldı. Bilim insanları bu kabarcıkların  hayvan büyüdükçe ve filtreleri parçacıklarla tıkandıkça düzenli olarak  değiştirildiğini söyledi. Böylelikle, atılan  parçalar, deniz tabanına batıyor ve ve karbonu hapsederek atmosfere yeniden girmesini önlüyor.

MİKROPLASTİKLERİ YAKALAYARAK İMHA EDİYOR

Larvalar ayrıca kıyafetlerden ve kozmetiklerden gelen ve genellikle diğer deniz türleri tarafından yutulan mikroplastikleri yakalayarak imha edebiliyor.

Araştırmacılar, dev larvaların hassas gövdesininin 3 boyutlu görüntülerini almak için 5 tonluk bir robot üzerine monte edilmiş bir lazer sistemi kullandılar.

ABD’nin Californiya eyaletinde yer alan  Monterey Bay Akvaryum Araştırma Enstitüsü (MBARI) baş mühendisi Kakani Katija, “Mukus okyanusta her yerde bulunur ve hayvanlar tarafından beslenme, sağlık ve koruma amacıyla karmaşık mukus yapıları yapılır. Artık elimizde denizin en derinliğinde yaşayan canlıları görüntüleyebiliyor ve ekosistemdeki rollerini öğrenebiliyoruz. Dev larvalar iklim değişikliğiyle mücadele daha önemli roller oynabilir” dedi.

 

Tüm güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin...
sosyal medya facebooksosyal medya instagramsosyal medya linkedinsosyal medya twittersosyal medya telegram

 

 

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo