artemis aritim 2020

Tesla kuracağı fabrika için 92 hektarlık ormanı yok edecek!

tesla kuracagi fabrika icin 92 hektarlik ormani yok edecek
Elon Musk 'ın CEO'su olduğu Tesla, Almanya'da fabrika kurmayı planlıyor ve fabrika alanı içinde yer alan yaklaşık 92 hektarlık ormandaki ağaçların kesilmeye başlandığı belirtildi.

Kasım ayında Tesla'nın Brandenburg eyaletinin Grünheide bölgesinde tesis kuracağı ifade edilmiş, ocak ayında da Brandenburg eyaletiyle anlaşmaya varılmıştı.

Brandenburg eyalet hükümetinin Sözcüsü Simon Zunke, Alman Haber Ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, Tesla şirketinin dün akşam Grünheide bölgesinde tesisin yapılması planlanan alanda yer alan ormandaki ağaçları kesmeye başladığı ve bu sürecin ay sonunda tamamlanmasının beklendiğini ifade etti. Brandenburg Eyaleti Çevre Bakanlığından yapılan açıklamada, Tesla'nın, fabrikanın inşası için henüz izin alınmamasına rağmen ağaçların kesilmesine başlanması için onay verdiği belirtildi.

BAZI ÇEVRE ÖRGÜTLERİ RANKFURT İDARİ MAHKEMESİNDE DAVA AÇTI, İNŞAAT GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU

Alman mahkemesi, çevreci grupların yeni kurulacak Tesla fabrikası için binlerce ağacın kesilmesine yaptığı itirazı inceledi. Mahkeme, konunun değerlendirilmesi için fabrika hazırlıklarının durdurulmasına karar verdi.

Alman yargısı, Tesla'nın Berlin'de kuracağı yeni fabrika için yaptığı hazırlıkların geçici olarak durdurulması kararını aldı.

Mahkeme, fabrika inşaatı için yüzlerce ağacın kesilmesine itiraz eden çevreci grupların itirazlarının değerlendirilmesi için çalışmaların durdurulmasına karar verdi.

Tesla'nın sahibi Elon Musk, Kasım 2019'da Berlin'de Gigafactory isimli bir fabrika kurulacağını duyurmuştu. Fabrikanın kurulması için 91 hektarlık alandaki ağaçların kesilmesi çevreci grupların tepkisini çekmişti. Çevreci gruplar ormanlık bir alana kurulacak fabrikanın bölgedeki doğal yaşamı ve su kaynaklarını tehdit edeceğini savunmuştu.

Mahkeme kararında "ağaç kesme işlemlerinin, mahkemenin son kararını vermesinden daha önce tamamlanabileceği için durdurma kararı verildiği" vurgulandı.

Hristiyan Demokratlar ve Hür Demokrat Parti, Gigafactory'e yönelik hukuk savaşının uzun vadede Almanya'nın sanayi yatırımları konusundaki imajına zarar verebileceğini savundu.

Tesla, Berlin'in dışındaki ormanlık alanda, toplam 300 hektarlık bir bölgeye Avrupa'daki ilk araba ve batarya fabrikasını kurmayı planlıyor. Ancak bu konuda Alman resmi makamlarından tüm onaylar henüz alınabilmiş değil. Buna karşın Alman hükûmeti, "riskleri şirkete ait olmak üzere" Tesla'nın hazırlıklara başlamasına onay vermişti.

Hâlihazırda Tesla'ya ait ABD'de iki, Çin'de ise bir Gigafactory bulunuyor.

Pin It

Destekleyenler