artemis aritim 2020

Bakan Kurum: 5 termik santral tamamen kapatıldı

5 termik santral tamamen kapatildi 2019 haber
Çevre Bakanı Murat Kurum filtresiz 5 termik santralin tamamen kapatıldığını açıkladı.

Bakan Kurum, incelenen 7 termik santralden 4'üne geçici faaliyet belgesi verildiğini, 3 santralin ise gerekli çevre izinlerini aldığını bildirdi.

Soma Termik Santralinin 4 ünitesinin çalışmasına kış sezonu boyunca müsaade edileceğini belirten Kurum, şunları söyledi:

"Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal ve Zonguldak Çatalağzı termik santralleri tamamen, Manisa Soma Termik Santrali ise kısmi olarak kapatılmıştır.

"Kapatılan termik santrallerin yönetimleri, gerekli çevresel yatırımları tamamlamadıkları sürece faaliyete geçmelerine izin verilmeyecek.

"Geçici faaliyet belgesi verdiğimiz santraller Bursa Orhaneli, Muğla Yatağan, Kahramanmaraş Afşin B ve Ankara Çayırhan termik santralleridir. Mevzuat gereğince 6 ay içerisinde çevre izin ve lisans belgesi için Bakanlığımıza başvuru yapmak durumundalar.

"Muğla Kemerköy, Muğla Yeniköy ve Çanakkale 18 Mart Çan Termik Santralleri çevre mevzuatı kapsamında çevre izinlerini almışlardır."

Kanal İstanbul'a ilişkin bir soru üzerine Bakan Kurum "Bizim vatandaşımızın sağlığını ilgilendiren kararlar alacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1994'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken projeyi tasarladığını söyleyen Bakan Kurum, 2011 Anayasa referandumuna atıf yaparak "Milletimize 2011'de bu projeyi sunduk kabul edildi" dedi. 

Pin It

Destekleyenler