rielli kasim banner 1

solarex 400x85

taksim danismanlik

rewa banner

solar storage banner

nextgen banner

ELEKTRONİK ÇEVRE İZİNLERİ VE LİSANSLARI UYGULAMASI

( E-Çevre İzin ve Lisansları )

 

Çevre İzinleri Elektronik Ortamda ve Tek Kalemde Verilecek

Çevre ve Orman Bakanlığı, 29 Nisan 2009 tarih ve 27214 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik gereği çevreyi etkileyen alanlarda faaliyet gösteren tesislerin alması gereken izin ve lisansları 1 Nisan’dan itibaren 14 pilot ilde tek kalemde ve elektronik ortamda vermeye başlamıştı.

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı daire başkanlıkları ve il müdürlükleri tarafından ayrı ayrı verilen deşarj izni, emisyon izni, gürültü izni, derin deniz deşarjı izni ve atık lisansları başta olmak üzere tüm çevre izin ve lisansları tek bir çevre izni olarak alınmaya başlandı.

 

Yeni sistemde işletmelerin kuruluş aşamasından itibaren almak zorunda oldukları çeşitli izin ve lisansların başvuruları tek bir noktadan yapılmakta, bu başvurular etkili otorite tarafından incelenerek uygun bulunması durumunda yine tek bir noktadan onaylanmakta.

 

1 TEMMUZ’DA 81 İLDE ELEKTRONİK İMZA

Çevre izinleri ve lisansları için başvurular çevre yönetim birimi veya çevre görevlisi bulunan işletmeler ya da Bakanlıkça yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmaları tarafından yapılabilecek.

Aynı belgelerin tekrar istenmesi, benzer başvurular için ayrı belgeler alınması, farklı izin süreçlerinin yaşanması sorunlarını bitirecek olan yeni sistem, bürokrasiyi ve kırtasiyeciliği ortadan kaldıracağı gibi, işletmelerin faaliyete geçme süresini kısaltacak ve yatırım ortamının iyileşmesine katkıda bulunacaktır.


Sistem için oluşturulan yazılım programına Çevre ve Orman Bakanlığı internet sayfasının “Online İşlemler” menüsündeki “e-Çevre İzinleri” linkinden veya “izinlisans.cevreorman.gov.tr” ve “eizin.cevreorman.gov.tr” internet adreslerinden ulaşılabilecek. Başvuru sahipleri kullanıcı adı ve parola ile bu yazılıma giriş yapabilecekler. Öte yandan, yeni sistem için oluşturulan proje, Bilgi Toplumu Stratejisi (2006-2010) Eylem Planında 15. Eylem olarak yer aldı. Ayrıca Başbakanlık e-devlet danışma grubunca öncelikli 11 e-devlet projesi arasına alındı.

 

Çevrimiçi Çevre İzinleri Web Sayfası

 

Pin It

Destekleyenler

Welcome in the demo