bulut akademi 2021 1

taksim danismanlik

taksim danismanlik

ozbay osgb

Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır?

 • cevremuhendisi
 • cevremuhendisi kullanıcısının avatarı Konu yazarı
 • Uzakta
 • Yönetici
 • Yönetici
Çok
11 yıl 10 ay önce - 9 yıl 5 ay önce #259 Yazan: cevremuhendisi
Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır?, cevremuhendisi tarafından oluşturuldu
1- Mobil İmza yada E-İmza almanız gerekiyor, Çevre Bakanlığının Sistemine kayıt için zorunludur...

2- Ödeme yapacak gerçek veya tüzel kişilerin, herhangi bir Halk Bankası şubesine giderek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi adına ödeme yapacağını bildirmesi yeterli olacaktır.

3- Mobil İmza yada E-İmza nızı da aldıktan sonra sisteme kayıt olmanız gerekmektedir.

4-Kullanıcı Kayıt ı tıkladıktan sonra, açılan sayfada Çevre Görevlisi bölümünü seçmeniz gerekmektedir. Gerekli bilgileride doldurduktan sonra Kayıt Ol butonuna basılır.5- Formu doldurup Kayıt ol dedikten sonra sizden e-imza yada mobil imzanızla imzalamanızı isteyecektir. Hangisini aldıysanız açılan pencereden onu seçin.6- Daha sonra kaydınız başarıyla tamamlanmıştır diyecektir.

7- Kayıt Olduğunuz Kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme tekrar giriş yapın, Diploma, Vesikalık Fotoğraf ve Ödendi dekontu(300 TL) gibi belgelerinizi hazırlayın ve sistemde gerekli bölümleri doldurmaya başladığınızda gerekli evrakları isteyecektir. istedikten sonra E-İmza yada Mobil imzanız ile sisteme yükleyin.
Uyarılar ve Açıklamalar

Çevre İzinleri Yazılım Portalı:

Öncelikle Çevre İzin ve Lisans başvurularını yapmak üzere yeterlik başvurularının yapıldığı, ardından yeterlik almış olan kişi ve kuruluşların sanayi tesisleri adına Çevre İzin ve Lisans başvurularını yaptığı yazılım portalıdır. Bakanlığın ana sayfasında eizin.cevreorman.gov.tr/AnaSayfa.aspx?sflang=tr , sol sütundaki Online İşlemler menüsünde e-Çevre İzinleri kısa yoluyla açılan e-İzin web sayfasında eizin.cevreorman.gov.tr/AnaSayfa.aspx?sflang=tr mevzuatla veya teknik altyapıyla ilgili her türlü açıklama mevcuttur. Çevre İzinleri Portalı izinlisans.cob.gov.tr/Yetki/KullaniciGiris.aspx e-İzin web sayfasında yer alan Sisteme Giriş İçin Tıklayın kısa yoluyla açılır.

Kullanıcı Kayıt:

Sisteme ilk defa giriş yapacak olan kişi ya da kuruluş adına ilk olarak Kullanıcı Kayıt sayfasından kullanıcı kaydının yapılması gerekmektedir. Kullanıcı kayıt aşaması da dahil olmak üzere tüm süreçte kullanıcının, bilgilerini ya da gönderilecek belgeleri elektronik imzasıyla imzalaması gerekmektedir. Kullanıcı kaydının ardından, Kullanıcı Giriş sayfasından giriş yapılarak işlemlere devam edilir.

Lütfen Sistemi Kullanmadan Önce E-İmza İşlemlerine Bakınız

Sistem Gereksinimleri:

* Yönetici haklarına sahip bir kullanıcı ile oturum açılmış olması gerekmektedir. (Örn: Administrator)
* Kullanılması gereken web tarayıcısı: Internet Explorer 8.0
* Adobe Acrobat Reader (indir : www.adobe.com/tr/ )
* Tavsiye edilen Office programı sürümü: 97 ve üzeri
Not: Office programları ile hazırlanan tüm belgelerin 97-2003 sürümünün formatında kaydedilerek sisteme yüklenmesi gerekmektedir.
* Java (32-Bit) (indir: www.java.com/en/download/ ) (Not: İşletim sisteminiz 64-Bit olsa dahi kurulacak Java versiyonu 32-Bit olmalıdır.)
* Dijital İmza Kurulum Programı
* Elektronik İmza

Elektronik İmza:

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu'nda tanımlandığı şekliyle;
Elektronik İmza:
Başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi,

Elektronik sertifika:
İmza sahibinin imza doğrulama verisini ve kimlik bilgilerini birbirine bağlayan elektronik kaydı,

Güvenli elektronik imza:
Elle atılan imza ile aynı hukukî sonucu doğuran ve Kanun?da belirtilen özel şartları taşıyan elektronik imzayı,

Nitelikli elektronik sertifika:
Kanun'da belirtilen koşulları sağlayan, güvenli elektronik imza oluşturmak için sahip olunması gereken elektronik sertifikayı,
İmza oluşturma verisi:
İmza sahibine ait olan, imza sahibi tarafından elektronik imza oluşturma amacıyla kullanılan ve bir eşi daha olmayan şifreler, kriptografik gizli anahtarlar gibi verileri,
İmza doğrulama verisi:
Elektronik imzayı doğrulamak için kullanılan şifreler, kriptografik açık anahtarlar gibi verileri ifade eder. Güvenli elektronik imza, Kanunların resmî şekle veya özel bir merasime tabi tuttuğu hukukî işlemler ile teminat sözleşmeleri dışında, elle atılan imza yerine, aynı hukuki geçerliliğe sahip olarak, elektronik ortamda imza oluşturmak için kullanılır.
Elektronik imza kullanıcılarına aşağıda belirtilen üç temel özelliği sağlamaktadır:


Veri Bütünlüğü:
Verinin izinsiz ya da yanlışlıkla değiştirilmesini, silinmesini ve veriye ekleme yapılmasını önlemek,
Kimlik Doğrulama ve Onaylama:
Mesajın ve mesaj sahibinin iletiminin geçerliliğini sağlamak,
İnkar Edilemezlik:
Bireylerin elektronik ortamda gerçekleştirdikleri işlemleri inkar etmelerini önlemek.

İmza oluşturma araçları; elektronik imza oluşturmak üzere kullanılan yazılım veya donanımı ifade etmektedir. 5070 sayılı Kanun'da "güvenli" elektronik imza oluşturma araçlarına değinilmiş ve aşağıdaki özelliklerin sağlanması şart koşulmuştur:

* Ürettiği elektronik imza oluşturma verilerinin kendi aralarında bir eşi daha bulunmaması,
* Üzerinde kayıtlı olan elektronik imza oluşturma verilerinin araç dışına hiç bir biçimde çıkarılamamasını ve gizliliğini sağlaması,
* Üzerinde kayıtlı olan elektronik imza oluşturma verilerinin, üçüncü kişilerce elde edilememesi, kullanılamaması ve elektronik imzanın sahteciliğe karşı koruması, - İmzalanacak verinin imza sahibi dışında değiştirilememesi ve bu verinin imza sahibi tarafından imzanın oluşturulmasından önce görülebilmesi.
* Kullanılacak donanım/yazilimin özellikleri ve standartları Kurum tarafından yapılacak düzenlemelerle belirlenecektir.

Elektronik İmza Kanunu'nda; elektronik imza ile oluşturulmuş verilerin senet hükmünde olacağı belirtilmiştir. Ancak kanunların resmi şekle veya özel bir merasime tabi tuttuğu hukuki işlemler ile teminat sözleşmelerinin güvenli elektronik imza ile gerçekleştirilemeyeceği hükme bağlanmıştır. Diğer bir deyişle, kanunların merasimi ya da üçüncü tarafların şahitliğini gerek gördüğü emlak alım satımı, veraset ve intikal, evlenme gibi işlemler elektronik imza ile gerçekleştirilememektedir.

Güvenli elektronik imza,Mobil İmza ve el ile atılan ıslak imza kanunen eşdeğerdir.

Çevrimiçi Çevre İzinlerine Başvuru yapmak için Elektronik İmza kullanılacaktır. Bu yüzden her kullanıcının mutlaka
E-imza veya Mobil İmza sahibi olması gerekmektedir.

Mobil İmza

Mobil imza kullanıcıları için:

Bir mobil cihaz içerisindeki SIM kartta üretilen elektronik imzaya mobil imza denir.
Sistem kullanımında mobil imza tercih ediyorsanız, mobil imza uyumlu 128 K SIM kart alabileceğiniz GSM operatörleri:

Turkcell
Avea

Türkiye’deki operatörlerden Turkcell, Şubat 2007’den itibaren, Avea ise Şubat 2008’den itibaren mobil imza hizmeti vermektedir.
Kişi mobil imza başvurusunu banka arayüzü veya mobil hizmet sağlayıcının web sayfası üzerinden yapar. Kimlik doğrulama işlemleri ESHS’ler tarafından yapılacaktır.

Bireysel başvurularda kişiler;

* İlgili GSM Operatörüne giderek SIM kartlarını 128K SIM kartla değiştirir ve taahhütnamelerini imzalarlar.
* GSM Operatörü tarafına yapılan bu bildirimler sisteme alınıp ilgili ESHS’ lerle gerekli sertifikasyon süreci tamamlanır.
* Başvuruyu takip eden 1 hafta içerisinde GSM Operatörünün Müşteri Hizmetleri kişiyi arayarak, servisi başlatabilmek için kullanacağı Başlatma Kodu'nu iletir.
* Kişi başlatma kodunu girerek SIM kartında 6 haneli İmzalama şifresini belirler.

Artık mobil imza kişinin kullanımına hazırdır.

Not: Sertifika ve aktivasyon ile ilgili problem yaşarsanız lütfen mobil imzayı aldığınız GSM operatörünün teknik destek birimine başvurunuz.

Dijital imza uygulaması kurulumu:

izinlisans.cob.gov.tr/Yetki/KullaniciGiris.aspx adresindeki Dijital İmza Kurulum Programını İndir linkine tıklanmalı ve buradaki uygulama bilgisayara bir defaya mahsus olmak üzere yüklenmelidir.

(Dijital İmza Kurulumu Yardım Videosu)

Java kurulumu:

Mobil imzanın çalışabilmesi için bilgisayarda ayrıca Java yüklü olması gerekmektedir. Eğer yüklü değilse, www.java.com/en/download/ adresinden yüklenebilir. Java’nın son sürümünün yüklenmesinin ardından, imza aşamasında problem yaşanmaması için aşağıdaki ayarın yapılması gerekmektedir:

Denetim Masası altındaki Java açılmalı ve Advanced sekmesi seçilmelidir. Security ->Mixed Code bölümü altındaki ayar Disable verification olarak değiştirilerek Ok tuşuna basılmalıdır.


Mobil imza ile imzalama:

Adım 1: İmzalama aşamasında gelen sayfada “mobil imza” seçeneğini seçiniz.

Adım 2: Gelen ekranda TC Kimlik No ve Mobil imza aboneliğiniz bulunan GSM numaranızı giriniz ve “Gönder” tuşuna basınız.

Adım 3: Bilgisayar ekranında sözleşmeyle beraber imza metninin özeti açılırken, cep telefonunuza da imza metninin özeti gelir. Ekrandaki imza metni özeti ile cep telefonunuza gelen metin aynı olmalıdır. Metin aynıysa cep telefonunuzdan gelen mesaja onay veriniz. Böylece imzalama işlemi tamamlanmış olur. Belge imzalanıyorsa, belgeyi sisteme kaydetmek için Kaydet tuşunaşuna basılmalıdır.

E-İmza

E-imza kullanıcıları için:
Sistem kullanımında e-imza tercih ediyorsanız, Nitelikli Elektronik Sertifika sahibi olmanız gerekmektedir.
Nitelikli Elektronik Sertifika sahibi değilseniz, sertifikayı edinebileceğiniz yerler :
E-Güven
E-Tuğra
Türktrust
Token kurulumu:

E-imza sertifika sağlayıcısından alınan token ve sertifika ile ilgili işlemlerin tamamlanması gerekir. Bunun için öncelikle token’ın çalışması için gerekli programın ve kök sertifikalarının bilgisayara yüklenmesi gerekmektedir.
Not: Bu kısımlarla ilgili problem yaşarsanız lütfen e-imzayı aldığınız firmanın teknik destek birimine başvurunuz.
Dijital imza uygulaması kurulumu: E-imzanın gerekli kurumlumlarının yapılmasının ardından, izinlisans.cob.gov.tr/Yetki/KullaniciGiris.aspx adresindeki Dijital İmza Kurulum Programını İndir! linkine tıklanmalı ve buradaki uygulama bilgisayara bir defaya mahsus olmak üzere yüklenmelidir.

(Dijital İmza Kurulumu Yardım Videosu)

Java kurulumu:

E-imzanın çalışabilmesi için bilgisayarda ayrıca Java yüklü olması gerekmektedir. Eğer yüklü değilse, www.java.com/en/download/ adresinden yüklenebilir. Java’nın son sürümünün yüklenmesinin ardından, imza aşamasında problem yaşanmaması için aşağıdaki ayarın yapılması gerekmektedir:

Denetim Masası altındaki Java açılmalı ve Advanced sekmesi seçilmelidir. Security ->Mixed Code bölümü altındaki ayar Disable verification olarak değiştirilerek Ok tuşuna basılmalıdır.


E-imza ile imzalama:

Adım 1: İmzalama aşamasında gelen sayfada “e-imza” seçeneğini seçiniz.

Adım 2: Gelen ekranda imzalanacak olan belgeyi görüntüleyebilirsiniz. İmzala tuşuna bastığınızda, imza şifresi ekranı gelecektir. Bu ekranda 6 haneli imza şifresi yani PIN numarası girilmelidir.

Adım 3: Belge elektronik imzayla imzalandıktan sonra, Kaydet tuşuna basılarak, imzalı belge sisteme kaydedilmelidir.

Yönetmelikler

* Çevre Denetimi Yönetmeliği
Resmi Gazate Sayısı : 27061
Resmi Gazate Tarihi : 21.11.2008

..:İlgili Dökümanı İndirmek İçin Tıklayınız:..
* Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin Ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik
Resmi Gazete Sayısı : 27214
Resmi Gazete Tarihi : 29.04.2009

...İlgili Dökümanı İndirmek İçin Tıklayınız...
* Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik

Resmi Gazete Sayısı : 27757

Resmi Gazete Tarihi : 12.11.2010

...İlgili Dökümanı İndirmek İçin Tıklayınız...


Genelge

Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik Uygulamasına İlişkin 2010/6 sayılı Genelge

Denetim ve İzleme-Kontrol Faaliyetlerinin Yürütülmesi Genelgesi (2007/3)

Denetim Faaliyetlerinin Yürütülmesi Genelgesi (2010/19)


Herşey en ince ayrıntısına kadar açıklamalı bir şekilde sizler için bu bölüm düzenlenmiştir. Yine de sormak istediğiniz sorularınız olursa bu bölümde cevaplandırılacaktır... Lütfen sorularınız için özel mesaj yerine forumu kullanalım, diğer arkadaşlarımıza da yardımcı olalım...
Son düzenleme: 9 yıl 5 ay önce Düzenleyen:cevremuhendisi
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: sersak53, tafo, kor_tv, Nkaradag, ali25, aysun286, hasret_sahin, nerdemd, M.kaptan1986, a.kimyager

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
11 yıl 9 ay önce #272 Yazan: hasret_sahin
hasret_sahin tarafından Cvp: Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
MERHABA,
Öncelikle bu bilgileri paylaştığın için çok teşekkür ederim. İnternette harıl harıl arıyordum.ODTÜ Çevre Mühendisliği'nden mezun oldum. bu belgeyi sınavsız alabilmem için nereye nasıl başvurmam gerekiyor( e-izin ' den mi?) . Ayrıca çevre görevlisi belgesi alabilmem için ne kadar bir ücret yatırmam gerekiyor?

Teşekkür ederim

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

 • cevremuhendisi
 • cevremuhendisi kullanıcısının avatarı Konu yazarı
 • Uzakta
 • Yönetici
 • Yönetici
Çok
11 yıl 9 ay önce #273 Yazan: cevremuhendisi
cevremuhendisi tarafından Cvp: Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
merhabalar yukarıdaki açıklamada herşey mevcut 2011 yılı belge ücretleri pdf formatında indirdiğiniz de hangi belgeyi almak istiyorsanız o tutarı yatırıyorsunuz, çevre görevlisi başvuruları için 250 TL ücret yatırılmaktadır. Yine üstte (2) numaralı maddede banka bilgileri de yer almaktadır.
Sormak istediğiniz sorularınızı buradan yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
11 yıl 5 ay önce #311 Yazan: bulentatac
bulentatac tarafından Cvp: Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
çevre görevlisi belgesi almak için çevre mühendisliği diploması tek başına yeterlimi,yoksa herhangi bir sınav veya eğitime tabi olmak gerekecekmi???

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

 • cevremuhendisi
 • cevremuhendisi kullanıcısının avatarı Konu yazarı
 • Uzakta
 • Yönetici
 • Yönetici
Çok
11 yıl 5 ay önce - 11 yıl 5 ay önce #312 Yazan: cevremuhendisi
cevremuhendisi tarafından Cvp: Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
çevre mühendisliği bölümünden mezun olan herkes alabiliyor sınavsız olarak.
Son düzenleme: 11 yıl 5 ay önce Düzenleyen:cevremuhendisi

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
11 yıl 4 ay önce #380 Yazan: Environment
Environment tarafından Cvp: Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
uzun bir anlatım olmuş, özet geçseydiniz keşke. pek bir şey anlamadım ben anlatımdan.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
11 yıl 4 ay önce #390 Yazan: nerdemd
nerdemd tarafından Cvp: Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
Teşekkür ederim, bence başarılı bir anlatım ..
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: OkanBaykara

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
11 yıl 3 ay önce #467 Yazan: engin_çevre
engin_çevre tarafından Cvp: Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
tek dersi kalanlara vermiyorlar mı çevre görevlisi belgesini?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

 • cevremuhendisi
 • cevremuhendisi kullanıcısının avatarı Konu yazarı
 • Uzakta
 • Yönetici
 • Yönetici
Çok
11 yıl 3 ay önce #468 Yazan: cevremuhendisi
cevremuhendisi tarafından Cvp: Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
Çevre Görevlisi belgesi için diplomanızın olması şart. çünkü orada eğitim bilgilerinizi dolduruyorsunuz ve diplomanızı jpeg formatında siteye yüklüyorsunuz. Sonuçta mezun olmanız gerekiyor.
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: engin_çevre

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
10 yıl 9 ay önce #981 Yazan: CemileK
CemileK tarafından Cvp: Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
Merhaba ; mezun olduktan sonra istedigimiz herhangi bir tarihte e-imzayı tamamladıktan sonra alabiliyor muyuz yoksa belli zamanları mı var ?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

 • cevremuhendisi
 • cevremuhendisi kullanıcısının avatarı Konu yazarı
 • Uzakta
 • Yönetici
 • Yönetici
Çok
10 yıl 9 ay önce #982 Yazan: cevremuhendisi

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
10 yıl 2 ay önce #1474 Yazan: floyd
floyd tarafından Cvp: Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
Merhabalar diploma yerine çıkış belgesini sisteme yüklemekde yeterli olur mu acaba yoksa diploma şartmı?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
10 yıl 1 ay önce #1501 Yazan: ceto
ceto tarafından Cvp: Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
çevre görevlisi belgesi alırken bakanlığa nekadar para yatırıyoruz nereye yatııyoruz ne isteniyor yatırılırken bilgisi olan var mıı
yardım edebilirmisiniz arkadaşlarr

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
9 yıl 10 ay önce #1598 Yazan: Ich_tahsin
Ich_tahsin tarafından Cvp: Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
Henüz okurken bu belgeyi almamız mümkün mü acaba ?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

 • cevremuhendisi
 • cevremuhendisi kullanıcısının avatarı Konu yazarı
 • Uzakta
 • Yönetici
 • Yönetici
Çok
9 yıl 10 ay önce #1599 Yazan: cevremuhendisi
cevremuhendisi tarafından Cvp: Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
Mümkün değil. Çünkü mezun olmanız ve lisans bilgilerinizi ilgili alanda doldurup, internet üzerinden diplomanızı taratıp göndermeniz gerekiyor.
Şu kullanıcı(lar) teşekkür etti: Ich_tahsin

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
9 yıl 6 ay önce #1894 Yazan: hamdiye
hamdiye tarafından Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
Mrb arkadaşlar ben hattımı değiştirdim bundan dolayı mobil imzamı kullanamıyorum ,kullanabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Teşekkürler.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

 • cevremuhendisi
 • cevremuhendisi kullanıcısının avatarı Konu yazarı
 • Uzakta
 • Yönetici
 • Yönetici
Çok
9 yıl 5 ay önce #1904 Yazan: cevremuhendisi
cevremuhendisi tarafından Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı

hamdiye Yazan:: Mrb arkadaşlar ben hattımı değiştirdim bundan dolayı mobil imzamı kullanamıyorum ,kullanabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Teşekkürler.


aldığınız hat üzerinden mobil imza başvurusunu yapmanız gerekmektedir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
9 yıl 5 ay önce #1914 Yazan: Yeto
Yeto tarafından Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
mobil imza ile giriş yaptığım sırada telefonumdan şifremi yazıyorum sonrasında online.cevre.gov.tr/LoginViaTokenOrMobile.aspx sitesinden İmzalı Veri Doğrulama Sırasında Hata Oluştu. Hata : Object reference not set to an instance of an object. SONUÇ : BAŞARISIZ.
yanıtını alıyorum yardımcı olur musunuz ?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
9 yıl 5 ay önce #1936 Yazan: burak_aksen
burak_aksen tarafından Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı
Merhaba arkadaşlar, e-imza mı daha kullamışlı mobil imza mı? hangisini kullanmak daha mantıklı olur. Avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

 • cevremuhendisi
 • cevremuhendisi kullanıcısının avatarı Konu yazarı
 • Uzakta
 • Yönetici
 • Yönetici
Çok
9 yıl 5 ay önce #1937 Yazan: cevremuhendisi
cevremuhendisi tarafından Çevre Görevlisi Belgesi Nasıl Alınır? konusunda yanıtlandı

burak_aksen Yazan:: Merhaba arkadaşlar, e-imza mı daha kullamışlı mobil imza mı? hangisini kullanmak daha mantıklı olur. Avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi verirseniz sevinirim.


mobil imza e-imza ya göre fiyat ve kullanışlık açısından daha iyi...
mobil imza ile telefonunuzdan imzalama yapıyorsunuz şifre girerek. E-imza da ise extra bir cihaz var usb olarak onu bilgisayara takmanız lazım tanıtmanız lazım programını kurmanız lazım her kullanacağınız bilgisayar için tek tek... ayrıca ücret bakımından e-imza 2 - 3 kat arası bir pahalılıkta söz konusu.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Destekleyenler

Welcome in the demo