kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

Çevre Mühendisi İstihdamı TBMM Gündeminde

cevre muhendisi istihdami mecliste 2017haberTürkiye Büyük Millet Meclisine verilen bir soru önergesi ile Çevre Mühendislerinin kamuda istihdamı gündeme geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından verilen soru önergesi çevre mühendislerinin kamuda istihdamı hakkında olduğu belirtildi. Son yıllarda üniversitelerde çevre mühendisliği bölümleri kapanmakta ve kalan bölümlerde de kontenjan açıkları kalmaktadır. Üniversite sınavına girecek öğrenciler tarafından tercih edilmemesi öncelikli sebeplerinden biri kamuda atamasının olmamasıdır. Kamuya son üç yıl içerisinde sadece 48 adet çevre mühendisi atanmıştır. 1970’lerden bugüne 30 binden fazla çevre mühendisi mezun olurken bunların 5 bin kadarı istihdam edildi.

Ayrıca “Çevre Görevlisi” gibi saçma bir ifade Türk Çevre Mevzuatına sokularak çevre mühendislerinin işleri diğer meslek grupları arasında peşkeş çekildi. Bu nedenle de artık çevre mühendisliği okumanız gerek kalmadı, herhangi bir mühendislik hatta bölüm okuduğunuzun takdirde bakanlığın sınavına girerek Çevre Görevlisi belgesi almaya hak kazanıyorsunuz, ve Çevre Mühendisinin yapması gereken işleri yapmak üzere resmi olarak devlet tarafından kabul görüyorsunuz.

Cumhuriyet Halk Partisi, Niğde Milletvekili Gürer tarafından sayın Kalkınma Bakanı Elvan’ın yanıtlaması üzere meclise bir soru önergesi verildi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından verilen bu önergeniz ana teması çevre mühendislerinin kamuda istihdamına ilişkin bilgi edinme. İstanbul gibi 17 milyon nüfusa sahip bir ilde bile 62 çevre mühendisi çalışıyor.

SORU ÖNERGESİNİN DETAYLARI NELER

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Meclise verilen “Anayasanın 98. ve İç Tüzüğün 96. maddesi gereği Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan tarafından sözlü olarak yanıtlanmasını arz ederim” diye biten önergede, “1983 – 2016 yılları arasında çevre mühendisliğine giriş yapan 44.883 kişiden 25 bin 570’i mezun olmuştur. Halen Çevre ve Şehircilik Bakanlığında 947 çevre mühendisi çalışmaktadır” açıklamasını yaparak “Çevre mühendislerinin özel sektör ve kamuda istihdamına yönelik bir düzenleme düşünülmekte midir?” ifadeleri yer aldı.

cevre-soru-onergesi-15-11-2017

HÜKÜMET SESSİZ KALDI

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından verilen soru önergesi Hükumet tarafından cevaplanmadı. Soru önergesinin cevaplanmasını on binlerce çevre mühendisi yakından takip ediyor. Ve bizde umuyoruz ki yetkililerden tatmin edici bir cevap gelir ve çevre mühendislerinin gerek özel sektörde gerekse kamuda istihdamı konusunun çözüme kavuşmasını temenni ediyoruz.

Çevre mühendislerinin kamuya yerleşme zorlukları gerekse özel sektörde iş bulma zorlukları en kısa sürede giderileceğini umuyoruz.

 

Destekleyenler