artemis 2019

Atmosfer karbonmonoksit kusuyor: 800 bin yıldır böylesi görülmedi

atmosfer karbonmonoksit kusuyor 2017haber2016’da atmosferdeki karbondioksit oranı rekora ulaştı.

Atmosferdeki karbondioksit oranı 2016 itibarıyla rekor düzeye yükseldi. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) bilim insanları, hem insan aktivitesinin hem de El Nino olarak adlandırılan iklim döngülerinin karbondioksit oranını 800 bin yıldır görülmemiş düzeylere yükselttiğini belirtiyor.

BBC Türkçe’deki habere göre karbondioksit oranındaki hızlı artışın küresel ısınmayı önleme hedeflerine ulaşmayı da zorlaştırdığı ifade ediliyor. 51 ülkeden toplanan verilerle hazırlanan raporda, küresel ısınmaya yol açan karbondioksit, metan ve nitrit oksit salımlarının hangi bölgelerde yoğunlaştığı da incelendi. 2016’da ortalama karbondioksit yoğunluğu, bir milyon partikül içinde 403.3 seviyesine yükseldi.

Bu oran 2015’te 400 seviyesindeydi. WMO küresel atmosfer izleme programı başkanı Oksana Tarasova, bu artışın son 30 yılda gözlenen en büyük artış olduğunu vurguladı. Tarasova, “Bir önceki büyük artış 1997 - 1998 dönemindeki El Nino dalgasında, 2.7 ppm seviyesiyle gözlenmişti. Bugün 3.3 ppm artıştan bahsediyoruz. Bu artış aynı zamanda son 10 yılın ortalamasından da yüzde 50 daha fazla” dedi.

Raporda, karbondioksit oranındaki hızlı artışın iklim dengelerinde öngörülemeyecek değişikliklere yol açabileceği ve bunun da ciddi ekonomik ve insani sonuçları olabileceği uyarısı yapılıyor. 

Pin It

Destekleyenler