kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

Plastik Şişelerden Yapılmış Kale

plastik siselerden yapilmis kale 2017haberHer yıl milyonlarca ton plastik denizlere karışıyor.

Kanadalı bir emekli, bu eski atıkları kullanarak Karayip ormanlarının kalbinde evler inşa ediyor.

Böylece hiç olmazsa bir kısmının geri kazanılmasını amaçlıyor.

Plastik kale

Bu garip yapı, Panama’daki Bocas del Toro eyaletinin ana adası olan Isla Colon’daki tropik bitki örtüsü arasında yükselen bir ortaçağ kalesi gibi görünüyor.

İnşaasında yaklaşık 40 bin pet şişe kullanıldı. Amacı plastik atık sorununa dikkat çekmek. 

 

plastikten yapilmis kale 2

Okyanuslar için bir tehdit

Binanın cephesinde ve içinde okyanusların nasıl kirlendiğinin resimleri yer alıyor. Future Ocean araştırma grubuna göre, dünyada her yıl üretilen 300 milyon tonun üzerindeki plastikten sadece küçük bir kısmı geri dönüştürülüyor. Çoğu denizlere karışıyor. Bu miktar 2010’da 4,8 ile 12,7 milyon ton arasındaydı.

plastikten yapilmis kale 3

Robert’ın hayali

Kanadalı Robert Bezeau aslında 9 yıl önce Bocas del Toro’ya geldiğinde emekliliğin tadını çıkarmak istiyordu. Atık üretimini analiz eden ada yetkililerinin yaptığı bir soruşturmaya katıldığında plastik atıklara karşı bir kampanya yürüttü. Ve onun için her şey değişti.

plastikten yapilmis kale 4

Karayip cenneti

Her yıl takım adalara çoğunlukla ABD ve Kanada’dan yüzbinlerce tatilci geliyor. Adalar bohem barları ve restoranlarının yanında mangrov ormanları, sıcak hava, temiz su ve harika kumsallar barındırıyor. Fakat bu, fazla miktarda atığı da beraberinde getiriyor. Ve bir çoğu da yetersiz kapasite nedeniyle denizlere gidiyor.

plastikten yapilmis kale 5

Plastik şişe dağı

62 kilometrekarelik küçük ada üzerinde her yıl 1,5 milyon plastik şişe birikiyor. Robert Bezeau bunları toplayıp bina projeleri için kullanıyor. Sadece içecek için üretilen tipik pet şişeleri kullanıyor. Diğer türlerde çok fazla yağ var ve yanıcı.

plastikten yapilmis kale 6

Plastik ve demir

Plastik şişeler duvar oluşturmak için demirden yapılmış kafeslerin içine istifleniyor. Her parça için 300 adet yarım litrelik ya da 120 adet 1,5 litrelik pet şişe yeterli geliyor. Yalnızca Ortaçağ tarzı üçgen şeklindeki pencereler gibi belirli bölümler bu kalıba uymuyor. Ardından duvarlar ince bir çimentoyla kaplanıyor.

plastikten yapilmis kale 7

Bilgiyi inşa etmek

Bu tür bir yapı özellikle 14 bin şişe gerektiren basit bungalovlar için uygun. Bezeau, gelişmekte olan ülkelerde insanlara ucuz bir yapı malzemesi olarak plastik şişe kullanımını öğretebileceği bir eğitim merkezi inşa etmek istiyor. Bir avantajı da şişenin içindeki havanın sıcağı yalıtması.

plastikten yapilmis kale 8

Aydınlanma tesisi

Plastik kalenin inşası sürüyor. Bu yıl tamamlandığında turistlerin plastik atık konusu hakkında bilgilendirileceği bir tatil merkezi haline gelecek. Bezeau, gelirini eğitim amaçlı bir projede kullanmayı planlıyor. Atık kaçınılmaz diyen Bezeau dünyanın başka yerlerinde de çöpün en azından anlamlı bir amaç için kullanılmasını umuyor.

Destekleyenler