kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

Trump Obama'nın iklim politikalarına son veriyor

trumpiklimdegisikligi2017haber

Küresel ısınmanın varlığını reddeden ve kabinesinde çok sayıda petrol CEO'suna yer veren ABD Başkanı Donald Trump, eski Başkan Barack Obama döneminde yürürlüğe giren iklim değişikliği politikalarını değiştirdi.

 

Donald Trump, yeni yasayı imzalarken yaptığı açıklamada, "Hükümetim, kömürle olan savaşa son noktayı koyuyor. Bugün aldığımız bu kararla Amerikan enerjisi üzerindeki kısıtlamaları kaldırmak için tarihi bir adım atıyoruz" ifadelerini kullandı.

Trump, ABD'de başkanlığı devraldığı gün, Beyaz Saray'ın sitesinden iklim değişikliği başlığı kaldırılmıştı. Ayrıca ABD'de iklim politikasının belirleyicisi konumunda bulunan Çevre Koruma Ajansı'na Küresel ısınmaya kuşkucu yaklaşan ve bu nedenle eleştirilen Scott Pruitt'i getirmişti.

Trump, geçtiğimiz haftaşlarda da NASA'nın bütçesinde kısıtlamaya gitmişti. NASA bütçesini yüzde 0,8 oranında azaltma kararının, en çok iklim programlarını etkilemesi bekleniyor.

Öneriye göre, yeryüzü araştırmalarına ayrılan bütçe 1,9 milyar dolardan 1,8 milyar dolara düşecek. Öneride "PACE" "OCO-3", "DSCOVR Dünya Gözlem Araçları" ve "CLARREO Pathfinder" yeryüzü araştırmalarının iptali öngörülüyor. Bütçe önerisi, NASA'nın eğitim birimine verilen 115 milyon doların da iptal edilmesini içeriyor.

Paris İklim Anlaşması

190 devletin imzaladığı Paris İklim Anlaşması dünya çapında ısı artışının yüzde ikinin altında kalmasını öngörüyor. Trump, ABD Çevre Koruma Dairesi EPA’ya yaptığı çağrıda selefi Obama’nın enerji santrallerinin saldığı iklimin ısınmasına yol açan zararlı karbondioksit emisyonlarını azaltma yönündeki temel iklim politikalarını gözden geçirmesini talep etmişti. Obama’nın Temiz Enerji Planı ile ABD’de ortaya çıkan karbondioksit salınımlarının 2030 yılına kadar 2005’teki seviye, yani yüzde 32 oranına düşürülmesi öngörülüyordu. Ancak ABD Yüksek Adalet Divanı bu planları askıya almıştı.

Pin It

Destekleyenler