kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

Buz Çağının Sonu

ice_age_buzul_cagiBilim insanları, hava sıcaklığının yükselmesi sonucu buz çağlarının sona erdiğine dair kanıtlar bulunduğunu açıkladı.

"Nature" dergisinin son sayısında yayımlanan araştırmada, minik okyanus canlılarının kabukları dahil olmak üzere çok sayıda ve çeşitli verilerin incelendiği belirtildi.

Araştırmayı yöneten Harvard Üniversitesi’nden Jeremy Shakun, son yüzyılda atmosferdeki karbondioksit oranının tıpkı buzul çağının sonunda olduğu gibi milyonda 100 birim arttığını söyledi ve karbondioksit miktarındaki artışın küresel ısınmada çok önemli bir rol oynadığını vurguladı. Shakun, “Yörüngesel değişiklikler tetikleyici, ancak sizi bu kadar ileri götürmez.

Çalışmamız karbondioksitin daha önemli bir faktör olduğunu ve son buzların çözülmesi evresinde dünya genelinde ısınmaya yol açtığını gösteriyor" dedi.

Önceki çalışmalardan farklı olarak sadece Antarktika'dan değil, tüm dünyadan verileri değerlendirdiklerini belirten Shakun, elde ettikleri bulguların, Grönland'dan çıkarılan buz kitleleri ile okyanus tabanından alınan örneklerle de tutarlı olduğunu söyledi. Araştırmalara Antarktika ile dünyanın diğer kısımlarında devam edecek.

Ancak bu sonuçlar karbondiyoksit ile küresel ısınma arasındaki güçlü ilişkiyi bir daha gösteriyor ve kömür, petrol ve gaz gibi fosil yakıtlardan hızla uzaklaşmanın gerekliliğini ortaya koyuyor.

 

 

Destekleyenler