kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

Evinizin Havasını Çiçekler Temizlesin

balkon-cicekEvlerimizin boyası, inşasası sırasında kullanılan malzemeler, kimyasallar... Hepsi zaman içinde soluduğumuz havaya karışıyor. Evimizdeki havayı çok doğal bir şekilde temizlenin yolu...  

Evinizin havası ne kadar temiz?

Evin yapımı sırasında kullanılan malzemeler, kimyasallar, boyalar hepsi zamanla soluduğumuz havaya karışıyor...

Peki ne yapmak lazım?

Evi sık sık havalandırmak bir çözüm. Ama gece geç saatlerde ya da kış aylarında bu pek de mümkün olmuyor...

Dilerseniz ev bitkilerinden yardım alabilirsiniz...

Araştırmalar belli bitkilerin formaldehit ve xylene gibi son derece zararlı kimyasalların evimizdeki havaya karışmasını yüzde seksendokuz oranında azalttığını gösteriyor.

Hatta bazı uzmanlar alerjisi olanlar için eve çok pahalı olan hava filtreleri almak yerine, bu basit ev bitkilerini almanın yeterli olacağına dikkat çekiyorlar.

Bu bitkilerden biri orkide... Orkide güç yetiştirilen bir bitki olarak ün salmış. Oysa uzmanlar, orkidenin çok ilgi isteyen bir bitki olmadığını aksine fazla suyun bu bitkiyi öldürdüğünü söylüyorlar. Orkide, evin havasına karışabilen xylene adlı kimyasalı temizleyebiliyor. Bu kimyasal genellikle evlerin boyalarından havaya karışıyor. O yüzden bir eve yeni taşınan arkadaşlarınıza orikde götürmek çok yerinde bir hediye olur...

palms-parlor-537x280

Bir çeşit palmiye olan Arecacea da evin havasını temizlemeye birebir. Genellikle tropikal bölgelerde bulunan bu bitki doğal bir hava temizleyicisi. Özellikle de formaldehit ve karbonmonoksiti yokediyor.

peace-lilies-537x280

Bir de barış çiçeği var. Bir çeşit zambak... Metil alkol, aseton gibi kimyasalları temizleyebiliyor.

fern-for-indoor-air-purific-537x280

Kedi merdiveni de evinizin havasını yenileyecek bitkilerden biri...

Destekleyenler