kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

Elektronik Aletler ve Goriller

gorillerElektronik aletlerin yapımında kullanılan koltan madeni için gorillerin yaşam alanları yok oluyor.
Pek çok elektronik aletin yapımında kullanılan koltan madeni gorillerin yaşadığı bölgeden elde ediliyor…

Koltan madeninin bilinen rezervinin yüzde 80’i Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunuyor. Madenin çıkarıldığı ana bölge ise Kahuzi Biega Milli Parkı. Park aynı zamanda dağ gorillerinin doğal yaşam alanı.

İç savaşla mücadele eden Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde maden çok önemli bir gelir kaynağı. Koltan madeni el ile çıkarıldığı için büyük emek istiyor ve on binlerce kadın, erkek ve çocuk bu madenlerde çalışıyor. Radikal gazetesinin haberine göre yaşam alanları bu maden için yok edilen goriller aynı zamanda ne yazık ki madencilerin yemesi için avlanıyor. Bu nedenle Kongo’nun sekiz milli parkındaki goril popülasyonu son beş yılda yüzde 90 azalmış durumda.

Gorilleri korumak için Dian Fossey Goril Koruma Vakfı ve Kongolular bölgedeki yerel halkın kalkınmasını ve ormanların korunmasını hedefleyen projeyle, gorillerin yaşam hakkını korunmaya çalışılıyor. Bu doğrultuda, bölgede son yıllarda kaçak avcılığa karşı mücadele sürüyor.
Öte yandan, goril popülasyonuna ve doğal yaşam alanlarına zarar verdiği gerekçesiyle koltan kullanan firmalar madenin bu bölgeden gelmediğini tedarikçilerinden belgelemelerini istemeye başlamış durumda.

Atlanta Hayvanat Bahçesi, Dian Fossey Goril Koruma Vakfı ve elektronik atık geri dönüşüm firması olan Eco-Cell cep telefonlarının geri dönüştürülmesiyle ilgili büyük bir kampanya başlattı. Elde edilen gelir, Gorilla Fund’un kaçak avcıları takip eden ve yakalatan ekibinin ihtiyaçları için kullanılıyor.

Sen neler yapabilirsin?
Elektronik aletlerin her yeni modeli çıktığında almaktan vazgeçebilirsin.
Gerçekten ihtiyacın olan ürünleri satın alabilirsin.
Elektronikleri geri dönüştürerek koltan gibi madenlerin yeniden kullanılmasını sağlayabilirsin.

Destekleyenler