kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

HES Tiyatrosu

hescigliklariYalovalı genç tiyatrocular, HES mücadelesi için ineğini satan Rizeli Kazım Delal’in öyküsünü tiyatro sahnesine taşıdı.
Yalova Çevre Platformu’nun desteklediği GençTiya Fikir ve Sanat Atölyesi oyuncuları, HES’le ineğini satarak mücadele eden Delal’e ve ülkedeki çevre mücadelecilerine tiyatro ile destek verdi.

Kazım Delal, Anbarlı HES projesine karşı, süt veren ineğini satarak mahkeme ücretini sağlamıştı. Oyundaki hikaye, gerçek hayatta daha farklı bir boyutta gelişerek hala sürüyor. Geçtiğimiz ay yeniden gündeme gelen HES projesine karşı 4 bin 500 TL’lik bilirkişi ücretini yatırmak için Kazım Delal, bu kez banka kredisi çekmişti.

HES mücadelesi için ineğini satan Kazım Delal’in gerçek öyküsünün esprili bir dille anlatıldığı oyunda Mahkeme Hakimi'ni Onur Bayraktutan canlandırırken, diğer rollerde Serpil Mete, Gülenay Yıldırım, Kaan Kulaber, Koray Çil, Kübra Kılıç, Özlem Aytül, Büşra Mete ve çevre aktivisti Avukat Ayşe Aydemir rol alıyor.

Türkiye’nin dört bir yanındaki çevre sorunlarına karşı doğayı koruma çabası gösteren yerel aktivist ve yöneticilerinin mahkemelerdeki mücadeleleri, bir dizi skeçle tiyatro seyircisine ulaşıyor. Oyunda kurulan özel mahkemeye çıkarılan çevre mücadelecileri, mahkeme hakimine verdikleri ifadelerle başlarından geçenleri anlatıyor ve suçsuz olduklarını vurguluyor.

Destekleyenler