İlk Güneş Enerjisi Tarlası

solar_tarlaTürkiye’nin ilk termal güneş enerjisi santrali ise İstanbul İkitelli’de kuruldu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tübitak Marmara Araştırma Merkezi ve İnosol Enerji’nin ortak çalışması ile hayata geçen proje henüz küçük, 500 kW kurulu gücü var.

Ancak santral öngörülenden çok daha verimli bu yüzden aynı proje kapsamında 2 MW'lık yeni bir tesis kurma yönünde çalışmalar başlıyor.

İstanbul İkitelli'de kurulan santral için yaklaşık 4 milyon lira harcama yapıldı. Hedef, proje kapsamında 2 megavatlık (MW) yeni bir santral kurmak. Ayrıca proje, havaalanları, büyük alışveriş merkezleri gibi yoğun elektrik tüketimi olan merkezlere yaygınlaştırılacak.

solar_tarla3

İkitelli'de kurulan tesis 500 kilovat kapasiteyle Türkiye'nin ilk yerli güneş enerjisi tarlası (kolektör sistemi) olma özelliğini taşıyor. Yüzde yüz yerli üretimle Türk mühendisler tarafından tasarlanan proje Türkiye'yi, İspanya, Amerika, Almanya ve İsrail'den sonra güneş enerjisi teknolojisi üretebilen 5'inci ülke yaptı. Yeni üretilen teknoloji, güneş enerjisinden elektrik üretiminin yanı sıra soğutma ısıtma, su damıtma amacıyla da kullanılabilecek. Klimadan kaynaklanan elektrik sarfiyatını da azaltacak.

Yorumlar   

 
+1 #1 muhendis85 16-11-2011 14:06
Gerçekten Türkiyenin böyle projelere ev sahipliği yapıp hayata geçirmesi çok iyi bir gelişme.Ülkemiz de varolan bir çok zenginlik var bunların hepsinin verimli bir şekilde kullanılmasına izin verilse zaten Türkiye Dünya ülkeleri içerisinde gelişme açısından 1. sıraya rahatlıkla yerleşebilir. Ama ne yazıkki böle bir imkan yok. Neye ne kadar izin verilirse ancak o kullanılabiliyo r. Bunuda ekonomik güç olarak hangi ülke daha çok etkiye sahipse o belirliyor.
 

Forum'dan Son Mesajlar...

Lütfen Giriş Yapın

Sadece topluluk üyeleri forum konularına katılabilir. Kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız.