kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

Yavruların Denizle Buluşma Zamanı

carettayavrusuMersin sahillerine yumurta bırakan deniz kaplumbağaları yavruları yuvalarından çıkarak denizle buluştu.
Deniz kaplumbağalarının üreme alanları olan Kazanlı, Davul tepe, Erdemli, Alata, Silifke, Göksu Deltası, Anamur Pullu, Ören kumsallarındaki yuvalarından çıkarak,  denizle buluşan yavruların sahilde her hangi bir yabancı madde ve çalıya takılmaması için kumsallarda sahil temizliği yapılıyor.

Bu temizlik yapılmadığı takdirde yavru carettalar çalı ve diğer atıklara takılması sonucunda ölümle karşılaşıyor.

Mersin Üniversitesi Deniz kaplumbağaları rehabilitasyon Merkezi Müdürü Profesör Doktor Serap Ergene,  "Bu ay yavru deniz kaplumbağalarının yumurtadan çıktığı ay olması nedeniyle, yurdun çeşitli üniversitelerinden gönüllüler kumsallarımızda yavruların yaşam alanlarını temizliyorlar. “ dedi. Ergene, her yıl deniz kaplumbağalarının popülasyonun da artış gözlendiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: "2009 yılında 26 bin yavru deniz kaplumbağasını denizle buluşturduk. 2010 yılında mevsim itibariyle 14 bin yavru deniz kaplumbağası denizle buluşurken 2011 yılında ise 30 bin caretta caretta yavru deniz kaplumbağasını denize uğurladık."

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise, "Caretta caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanlarını sıkı kontrol altına alınarak denizle buluşmalarını sağlıyoruz. Bu canlıların denizle buluşması gelecekleri açısından çok önemli. " dedi.

Nüfusunun yüzde sekseninin Türkiye sahilerinde  yaşayan deniz kaplumbağalarının tedavilerini yapan hastanelerden birinin Mersin'de olduğuna dikkat çekeş Güzeloğlu, "Son bir ay için  6 deniz kaplumbağası yaralı olarak bulundu. Yaralı bulunan debiz kaplumbağalarının tedavileri sürüyor. Hastanemiz kurulmadan önce bir yaralı caretta deniz kaplumbağasını Muğla Dalyan İztuzu göndermiştik. Tedavisi tamamlanan Nazlı adlı caretta Tekrar Mersin kumsallarından doğal yaşamına borakılacak" dedi.

Mehmet Miras
NTV

Destekleyenler