kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

Carettalara Uzaydan Takip

carettacaretta09_1Fethiye’de uydu takip cihazı takılarak denize bırakılan 50 yaşındaki kaplumbağanın denizle buluşması turistler ve görevliler tarafından ilgiyle izlendi.
Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı (ÖÇKK) tarafından desteklenen proje kapsamında bir caretta-carettaya daha ''uydu takip cihazı'' takıldı.

Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Çalış Plajı'ndan ''uydu takip cihazı'' takılarak denize bırakılan 50 yaşında ve yaklaşık 50 kilogram ağırlığındaki kaplumbağaya geçici olarak ''TR 48'' adı verildi. Kaplumbağanın denizle buluşması turistler ve görevliler tarafından ilgiyle izlendi.

Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Yakup Kaska, gazetecilere yaptığı açıklamada, ÖÇKK ve Fethiye'deki sivil toplum kuruluşların destekleri ile caretta carettaları daha iyi koruyabildiklerini belirterek, ''Bugüne kadar Türkiye, Dolunay, İzabel, Dalyan ve Tuğçe Barış isimli carettaları uydu takip cihazı ile takip ve incelemeye almıştık. Eylül ayında 5 carettaya daha uydu takip cihazı takacağız'' dedi.

‘SİZ DE TAKİP EDEBİLİRSİNİZ’
Cihazı taktıktan sonra kaplumbağaları tekrar doğal alanına gönderdiklerini anlatan Kaska, şu bilgileri verdi:

“Cihazı taktıktan sonra kaplumbağayı tekrar doğal alanına gönderiyoruz. Bu cihazla kaplumbağa nefes almak için dışarı çıktığında sinyal göndererek nerede olduğunu tespit ediyoruz. Kaplumbağaların izledikleri yolu www.seaturtle.org adresinden takip edebiliyoruz. Bu site herkese açık, isteyen kaplumbağaların ismini yazarak nerede olduklarını öğrenebilir.''

Destekleyenler