kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

Fransızlar da Nükleeri Sorguluyor

nukleersantralfransaFukuşima felaketinin ardından Almanya’nın nükleer santralleri kapatma kararı Fransa'da da tartışılıyor.
Dünyada nükleer enerjiyi en çok kullanan ikinci ülke olan Fransa ilk kez nükleer teknolojiye sorgulamaya başladı.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Fransa, nükleer enerjiyi en çok kullanan ülkelerin başında geliyor. Ülkenin hemen hemen her yerinde nükleer santraller bulunuyor. Enerji ihtiyacının yüzde 80'ini bu santrallerden sağlayan Fransa'da nükleer endüstri de büyük bir güce sahip. Ancak Fukuşima felaketi ve ardından Almanya’da kamuoyunun baskısıyla nükleer santrallerin kapatılması kararı, Fransa’da nükleer enerji karşıtlarının seslerini yükseltmesine yol açtı.

Ülkede nükleer enerji santrallerinin kapatılmasını isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak ülke ekonomisinin nükleer teknolojiye bağımlı olması, böyle bir adımın kolaylıkla atılamayacağının açık bir işareti. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, gelen eleştirilere santrallerdeki güvenlik önlemlerinin gözden geçirileceğini belirterek yanıt vermişti.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Avrupa Basınçlı Su Reaktörü'nde meydana gelen kazanın gizlendiği ortaya çıkmıştı
Sarkozy, “Nükleer programımızın geleceği için, özellikle de dördüncü nesil nükleer enerji santralleri için, bir milyar euro ayıracağız. Ayrıca tesislerin güvenliğini güçlendirmeye yönelik araştırmaları da devlet kredileriyle destekleyeceğiz. Fransa’nın bu alanda dünya genelindeki liderliği zaten biliniyor. Ancak Çevre Bakanı, daha fazla yatırım yapılmasını istiyor” demişti.


Sarkozy nükleer enerji yanlısı tutumundan vazgeçmiyor. Ancak “Dünya Enerji Bilgi Servisi” adlı sivil toplum kuruluşundan Yves Marignac, Sarkozy ve sağcı hükümetinin enerji politikasında bugün giderek yalnızlaştığı değerlendirmesinde bulundu.

Marignac, “Diğer bütün siyasi partiler, az ya da çok, bir şekilde enerji politikalarında değişime gitti. Diğer partilerin tutumu, nükleer enerji santrallerinin orta vadede kapatılmasını isteyenlerle ülkede nükleer enerji kullanımının payını azaltmak isteyenler arasında değişiyor” dedi.

Bu değişimin önemli olduğunu söyleyen Yves Marignac, Fransa’da daha önce bu tür taleplerin dile getirilmemiş olduğuna dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Fransa'daki nükleer endüstri, 50 yıldan bu yana siyasetin büyük koruması altında gelişti. Yani nükleer enerji politikası şimdiye kadar ulusal bir siyasi hedefti ve bu hiç değiştirilmedi. Ancak şimdi Fransız nükleer sanayisi yeni bir varsayımı hesaba katmak zorunda: Önümüzdeki yıl cumhurbaşkanlığı seçimi var ve uzun vadede nükleer enerjiden vazgeçilmesi için mücadele eden bir çoğunluk iktidara gelebilir.”


Ülkede nükleer enerjiye ilişkin ulusal uzlaşma geçen nisan ayından beri çatırdıyor. Yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre, Fransızların yüzde 77’si nükleerden vazgeçilmesinden yana. Almanya’nın nükleer enerjiden vazgeçme kararının hararetle tartışıldığı Fransa'da giderek artan bir çoğunluk, Berlin’in izlediği yolun örnek alınmasını istiyor.

Japonya'daki felaketten sonra ilk kez bir Fransız yetkili de Nükleer Güvenlik Kurumu Başkanı Andre – Claude Lacoste, Fransa'da da böyle bir kazanın gözardı edilemeyeceğini dile getirdi. Lacoste, bir deprem ya da sel felaketi durumunda nükleer enerji tesislerinde meydana gelebilecek zararlara ilişkin gerekli araştırmaların yapılmamış olduğuna da dikkat çekti.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy nükleer teknolojiden vazgeçmek istemiyor
Fransız basını da gelişmeleri izliyor

Fransız basını da alışılmışın aksine, son zamanlarda nükleer enerji ile ilgili eleştirel haberlere sıklıkla yer vermeye başladı. Le Monde gazetesinde haziran ayı sonlarında yer alan bir bilgi ise özellikle dikkat çekiciydi. Haberde, dördüncü nesil nükleer reaktör olarak bilinen Avrupa Basınçlı Su Reaktörü (EPR)'nün yapımında meydana gelen iş kazasının gizlendiği yazıyordu. Nedeni ise nükleer tesislerin en güvenlisi olarak görülen bu reaktörün imajına zarar verilmek istenmemesiydi.

Fransız hükümeti, ekonomik gerekçelerle nükleer teknolojiden kolay kolay geri adım atmayacak, ancak cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken nükleer enerji tartışması kamuoyunun gündemine daha sık gelecek gibi görünüyor.

Pin It

Destekleyenler