kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

Çevreci Sürücü Olmak

cevreciotomobilAracınızı daha çevreci bir modelle değiştirmek istemeseniz bile siz de çevre için bir şeyler yapabilirsiniz.

1- Aracınızda gereksiz olarak bulunan her şeyi atın ve çok fazla yük yüklemeyin. Yük, motorunuzun daha çok çalışmasına ve daha çok yakıt tüketmesine neden olacaktır.

2- Aracınızın haftalık, aylık ve yıllık bakımlarını yaptırmaya özen gösterin. Lastiklerinizi düzenli olarak gözden geçirin. Havası inmiş lastikler sürüş performansınızı azaltacak ve yakıt tüketiminizi arttıracaktır.

3-Aracınız trafikte kaldıysa ve trafik ilerlemiyorsa aracınızı kapatın. Aracınızın ilerlemeyen bir trafikte çalışması aracınızın boşuna enerji harcamasına neden olur.

4-Yola bakarak da daha çevreci bir sürüş sağlayabilirsiniz. Aracınızın durmamasına özen gösterin, frenleri kullanmak yerine motorun yavaşlamasını beklemek daha doğru olacaktır. Aniden fren yapmaktan kaçının.

5-Aracınızı çok hızlı sürmeniz yakıt tüketimini arttırır. Bu yüzden trafiğe uygun sürmenizde fayda vardır. En yüksek vitesi motorunuza zarar vermeyecek şekilde kullanın. Vitesi ikiden dörde veya üçten beşe almanız size para ve zaman kazandıracaktır. Soğuk havalarda motor çok sağlıklı çalışmayabilir. Ayrıca kısa bir mesafe için de araba kullanmamanız önerilir. Kısa mesafeli yolculuklar için toplu taşıma kullanımına özen gösterin.

6-Günün en yoğun saatlerinde araç kullanmak istemiyorsanız bir plan yapın. İnternet erişimi veya GPS yardımıyla trafiğin yoğun olan bölgeleri tarayın. Ayrıca araba paylaşım sistemi de her zaman aklınızın bir köşesinde dursun.

7-Gaz pedalına hafif bir şekilde basmaya özen gösterin. Devir sayısını yolculuk boyunda 3000 d/d ve altında tutun.

Destekleyenler