kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

İzmir Körfezi'nin Kokusu

izmirkorfezi2011Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, İzmir Körfezi'ndeki kokunun hava sıcaklığının tetiklediği bakteriyolojik faaliyetlerden ileri geldiğini söyledi.
Prof. Benli,  İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ''Büyük Kanal Projesi'nin Körfez'e Etkisi'' ve ''Körfez'deki Su Hareketlerinin İncelenmesi'' konulu iki çalışma yürüttüklerini belirtti.

Çalışma kapsamında su, balık ve suda çözünmeyen, ''asılı halde duran taş, toprak parçacıkları ve organik maddelerin su zemininde oluşturduğu yığın'' anlamına gelen sedimentte analizler yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Benli, Büyük Kanal Projesi'nin Körfez üzerinde olumlu etkisinin bulunduğunu ifade ederek, ''Büyük Kanal Projesi işe yarıyor, evsel atıklar Büyük Kanal'a aktarılıyor'' dedi.

Körfez'deki kokunun kirlilikten ayrı düşünülmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, her yıl hava sıcaklığının artışı ile Körfez'deki koku tartışmalarının başladığını ifade etti.

Prof. Dr. Benli, 'Sıcaklık arttıkça, bakteriyel üremeyi tetikliyor ve bakteriyolojik faaliyet çoğalıyor, o nedenle koku oluyor. Bu kokunun Büyük Kanal Projesi ile ilgisi yok'' diye konuştu.

Körfez'de 100 yıl önce de zaman zaman kırmızılık göründüğünü anlatan Prof. Dr. Benli, o tarihte nüfusun çok az olduğunu, suyun sıcaklığına, tuz oranına, oksijen durumuna göre bazı canlılarda nüfus patlaması yaşandığını belirtti.

Prof. Dr. Benli Körfez'deki kirliliğin sadece İzmir'den kaynaklanmadığını, Körfez'e dökülen nehirlerin geçtikleri illerin kirliliğini taşıdığını anlatarak, şunları söyledi:''Gediz Nehri'ni ele aldığımızda 4 ilin kirliliğini taşıdığını görebiliriz. Körfez'deki kirlilik sadece İzmir'e bağlı değil. Nehirlerin geçtiği yerlerde tarım arazileri var. Suda da gübreden kaynaklanan maddeler olabiliyor. Sanayi bölgesinden geçen derelerde ağır metaller olabiliyor. İç Körfez'de iki tane dere var. O derelere bakarsanız sanayi bölgelerinden geçiyor. Belediye belli yerlerde tedbirini almış ve dereleri ıslah etmiş ama bazı şehirlerde insanların çevreye bakışını değiştirmek gerekiyor.''

İZMİR'DE DENİZE GİRİLEBİLİR Mİ?

Prof. Dr. Benli, ''İzmir'de denize girilebilir mi?'' sorusunun cevabının, ilçeye ve bölgeye göre değiştiğini ifade ederek, ''Salhane ve Bayraklı tarafında zor ama Narlıdere Kilizman tarafından denize girenler var'' dedi.

Büyük Kanal Projesi tamamlandıktan sonra kirliliğin azaldığını, ancak tabanda her türlü kirleticinin yer aldığı sedimentin üstünün kil ve kumla örtülmesi için zaman gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Hüseyin Avni Benli, şöyle konuştu:''Kimyasal açıdan oldukça temizlenme var ancak sediment devam ediyor. Bu kirliliğin bir anda hızla değişmesi tabi ki mümkün değil. Kirlenirken zamanla kirleniyor, temizlenirken de zamanla temizlenecek. Körfez şehrin ortasında bir yer. Sadece belediye değil, birçok kullanıcısı var. Ekosistemin kendini yenileme kapasitesi var. O kapasiteyi aşmazsanız Körfez kendini yeniler. Körfez'de yapacağınız işin çevreyi ne kadar etkilediğini bilebilmek için belli bir bilgi birikiminizin olması gerekiyor. Biz de yaptığımız çalışmalarla bu bilgi birikimini edinmeye çalışıyoruz.''

Pin It

Destekleyenler