kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

Kızılgerdan'ın Aşkı

kizilgerdan_sAkdeniz Üniversitesi Yerleşkesinde kuşların kışlama hareketlerini izlemek üzere başlatılan projede, kızılgerdan türü bir kuşun 3 yıldır kış aylarını geçirmek üzere kuzey ülkelerinden Antalya'ya geldiği tespit edildi.
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Erdoğan,kuşların göç hareketlerini incelemek üzere 2002 yılında Alman uzmanlarla ortak çalışma başlattıklarını, bu çalışma kapsamında göç ederek Antalya'ya gelen kuşların ayaklarına Türkiye halkası taktıklarını anlattı.

Ali Erdoğan, 2002 yılından bu yana ayağına Türkiye halkası takılan kuş sayısının 60 bine ulaştığını, Antalya'da halkalanan kuşların 18 Avrupa ülkesinde yeniden yakalandığını kaydetti. Antalya'da halkalanan kuşların gittikleri ülkeler arasında en uzak noktanın Finlandiya olduğunu belirten Erdoğan, daha önce Belçika'da halkalanmış bir saz ardıçının da 6 yıl aradan sonra Antalya'da yakalandığını bildirdi.

Bu şekilde kuşların hem ömür uzunluklarını, hem de göç hareketlerini izleyebildiklerine değinen Prof. Dr. Ali Erdoğan, kuşların göç yolu üzerinde bulunması bakımından Türkiye'nin önemli bir zenginliğe sahip olduğuna da işaret etti.

Erdoğan, 2009 yılında Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesinde de kuşların kışlama ekolojisine yönelik bir çalışma başlattıklarını, son üç yıldır kasım-mart döneminde yerleşke içinde yakaladıkları kuşlara Türkiye halkası taktıklarını bildirdi.

Bu çalışmanın çevre ve doğa bilinci aşılamak açısından önemine değinen Prof. Dr. Erdoğan, yurtiçi ve yurtdışından gelen kişilerin yerleşke içinde kuş gözlemleri yapabildiklerini anlattı.

''BU BİREYE BİR İSİM VERME ZAMANI GELDİ''
Proje çerçevesinde kuşların kışlama hareketlerini takip ettiklerini kaydeden Prof. Dr. Ali Erdoğan, bu çalışmalar sırasında kızılgerdan türü bir kuşun 3 yıldır kışlarını yerleşke içinde geçirdiğini tespit ettiklerini açıkladı. Bu kuşun neredeyse her hafta yerleşke içinde halkalama için kurulan kurulan ağlara takıldığına dikkati çeken Erdoğan, ''Bu bireye artık bir isim verme zamanı geldi sanırım'' diye espri yaptı.

Kızılgerdanın mart ayına kadar Antalya'da kaldığını, daha sonra üremek için kuzey ülkelerine göç ettiğini anlatan Prof. Dr. Erdoğan, bu kuşun yerleşke içindeki 3-5 hektarlık alanı kullandığını belirterek, ''Bu kuşların yerleşke içinde sahiplendikleri yerler var. İçgüdüsel olarak her yıl aynı yere geliyorlar. Hatta kuzey ülkelerinde yavruladıktan sonra yavrularını da alıp Antalya'ya getiriyorlar'' dedi.

HALKADAN SONRAKİ AMAÇ VERİCİ
Ali Erdoğan, gelişmiş ülkelerde kuşların göç hareketlerini gözlemlemek için verici uygulamasına geçildiğine de işaret etti.

Akdeniz Üniversitesinde de verici kullanımına geçmek üzere çalışmalara başladıklarını kaydeden Erdoğan, ilk etapta Antalya'da sıklıkla görülen kızılgerdan ve mahmuzlu kız kuşuna verici takmayı ve bu kuşların göç hareketlerini daha yakından takip etmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak : NTV

Destekleyenler